Zarządzanie zmianami stawki VAT
Stawki VAT mogą się różnić w zależności od lokalnych przepisów. Wszelkie zmiany w podatku VAT mają wpływ na dane w Business Central niezależnie od tego, czy stawka VAT jest obniżona, podniesiona czy usunięta. Podatek VAT jest związany z wieloma jednostkami w Business Central, takimi jak nabywcy, dostawcy, zapasy, zasoby, koszty dodatkowe oraz konta księgi głównej. Zmiany stawek VAT zwykle następują w określonym dniu, od którego trzeba zmienić ustawienia VAT, grupy księgowe itp., aby nowe zamówienia sprzedaży i zakupu mogły być tworzone z nową stawką VAT.
Zmiana stawki VAT
Optymalnym podejściem do zarządzania zmianą stawki VAT jest pełne zaksięgowanie i zamknięcie otwartych zamówień oraz innych dokumentów przed datą zmiany stawki VAT, aby upewnić się, że zmiana ta ma będzie miała na nie wpływu. Jest to najczystsze podejście, które pozwala na tworzenie nowych zamówień i dokumentów z nową stawką VAT.
Do zarządzania zmianą stawki VAT proponowane jest następujące podejście
- Pełne zaksięgowanie i zamknięcie otwartych zamówień, dzienników oraz innych dokumentów przed datą zmiany. Przed dodaniem nowych wierszy można poczekać na datę zmiany stawki, aby upewnić się, że data początku obowiązywania będzie wcześniejsza od daty zmiany.
- Utwórz nowe ustawienia VAT.
- Zmień VAT dla jednostek (odpowiednich klientów, sprzedawców, artykułów itp.).
- W dniu zmiany stawki VAT utwórz nowe dokumenty, które będą korzystać z nowej stawki.
Uwaga
Aktualnie narzędzie do zmiany stawek VAT jest aktualizowane. Funkcjonalność wymieniona poniżej może nie odpowiadać funkcjonalności lokalnej w innym środowisku. Aktualizacja odbędzie się przed 1 lipca 2020 r. i nie będzie to zwykła comiesięczna aktualizacja. Zamiast tego, wszystkie środowiska zostaną zaktualizowane automatycznie (hotfix). Kiedy ta aktualizacja zostanie zakończona, komunikat ten przestanie być wyświetlany.
Narzędzie do zmiany stawki VAT
Narzędzie do zmiany stawki VAT może do pewnego stopnia pomóc w przeliczeniu stawek VAT na danych podstawowych, dziennikach i zamówieniach. Jest to przydatne, gdy użytkownik chce łatwiej przeliczyć podatek VAT na dane podstawowe lub jeśli posiada zamówienia, które nie mogą zostać zamknięte przed datą zmiany stawki VAT i które będą przetwarzane przez okres czasu przekraczający datę zmiany stawki VAT. W aktualnym narzędziu do zmiany stawki VAT istnieją pewne ograniczenia i restrykcje.
Koncepcja konwersji stawek VAT oraz ograniczeń
Narzędzie do zmiany stawki VAT umożliwia przeprowadzenie konwersji stawek VAT na różne sposoby w odniesieniu do danych podstawowych, dzienników i zamówień. Wybrane dane podstawowe i dzienniki są aktualizowane w zależności od nowej głównej towarowej grupy księgowej i towarowej grupy księgowej VAT. Jeśli zamówienie zostało całkowicie lub częściowo wydane, do wydanych zapasów jest nadal przypisana bieżąca główna towarowa grupa księgowa lub towarowa grupa księgowa VAT. Nowy wiersz zamówienia zostanie utworzony dla niewydanych zapasów i zaktualizowany w celu połączenia bieżącej i nowej towarowej grupy księgowej VAT oraz bieżącej i nowej głównej towarowej grupy księgowej. Dodatkowo, zostaną odpowiednio zaktualizowane ustawienia takie jak przypisanie kosztu dodatkowego, szablony konfiguracji dla zapasów, rezerwacje i śledzenie zapasu.
Cena jednostkowa w wierszach zamówienia będzie aktualizowana dla wszystkich wierszy typu Zapas i Zasób, jeśli zastosowane zostały ceny z VAT dla zapasu. Dla innych typów wierszy można zdecydować, czy cena jednostkowa powinna być aktualizowana, czy nie.
Istnieje kilka parametrów, które nie podlegają konwersji przy pomocy narzędzia:
- Zamówienia sprzedaży lub zakupu oraz faktury, w przypadku których zaksięgowano wydania. Te dokumenty są księgowane według bieżącej stawki VAT.
- Dokument z zaksięgowanymi fakturami zaliczkowymi. Na przykład, w przypadku gdy przed użyciem narzędzia konwersji utworzono lub otrzymano zaliczki dotyczące niezakończonych faktur. Po zakończeniu faktury powstanie różnica między VAT należnym i VAT zapłaconym w zaliczkach. Narzędzie do zmiany stawki VAT pominie takie dokumenty i w związku z tym konieczna będzie ręczna aktualizacja stawek.
- Zamówienia sprzedaży lub zamówienia zakupu zintegrowane z magazynem, w przypadku częściowego wydania lub przyjęcia.
- Dostawa bezpośrednia.
- Zamówienie specjalne.
- Zlecenia kompletacji.
- Umowy serwisu.
- Faktury korygujące.
- Zamówienia zwrotu.
- Ceny na zapasach (dane podstawowe)
- Ceny na cenach sprzedaży (dane podstawowe)
- Gospodarcze grupy księgowe dla nabywców i dostawców.
Aby przygotować konwersję zmiany stawki VAT
Konfigurację narzędzia do zmiany stawki VAT należy odpowiednio przygotować.
- W przypadku transakcji z różnymi stawkami konieczny jest podział na grupy poprzez utworzenie nowych kont księgowych dla każdej stawki lub zastosowanie filtrów danych, które umożliwiają grupowanie transakcji według stawek.
- Jeśli tworzone są nowe konta księgowe, należy utworzyć nowe główne grupy księgowe.
- Aby ograniczyć liczbę konwertowanych dokumentów, należy zaksięgować jak największą liczbę dokumentów i zminimalizować liczbę niezaksięgowanych.
- Utworzyć kopie zapasowe danych.
Aby skonfigurować narzędzia do zmiany stawki VAT
- Wybierz ikonę , wprowadź Ustawienia zmiany stawki VAT, a następnie wybierz powiązane łącze.
- Na skróconych kartach Dane podstawowe, Dzienniki i Dokumenty wybierz wartość grupa księgowej z listy opcji dla wymaganych pół. Dla każdej grupy można dokonać wyboru czy przekonwertowane mają zostać towarowe grupy księgowe VAT, główne towarowe grupy księgowe, czy też obie te wartości, jeśli są one dostępne w danych podstawowych zapasu. Dla niektórych obszarów można również ustawić filtr tak, aby konwertowany był tylko podzbiór wartości, na przykład konta G/L.
- Na skróconej karcie Ceny z VAT wybierz, dla których typów wierszy na zamówieniach mają zostać zaktualizowane ceny jednostkowe. Ceny jednostkowe w wierszach typu Pozycja i Zasób będą zawsze aktualizowane.
Aby skonfigurować konwersję towarowej grupy księgowej
- Wybierz ikonę , wprowadź Ustawienia zmiany stawki VAT, a następnie wybierz powiązane łącze.
- Na stronie Ustawienia zmiany stawki VAT wybierz akcję Konwer. tow. grupę księgową VAT lub Konwer. gł. tow. grupę księgową VAT.
- W polu Z kodu wprowadź bieżącą grupę księgową.
- W polu Do kodu wprowadź nową grupę księgową.
Aby skonwertować zmiany stawki VAT
Narzędzie do zmiany stawki VAT umożliwia edycję standardowej stawki. Zmiana stawek VAT polega na konwersji grupy księgowej VAT i głównej grupy księgowej i umożliwia poprawne raportowanie odnośnie VAT. W zależności od ustawień, wymagane są następujące zmiany:
- Konwersja głównej grupy księgowej i grupy księgowej VAT.
- Zmiany są wdrażane na kontach księgowych oraz zapisach nabywców, dostawców, otwartych dokumentach i wierszach dziennika.
Ważne
Przed przeprowadzeniem konwersji dla zmiany stawki VAT, można przetestować konwersję. W tym celu należy wykonać poniżej wymienione kroki, ale wcześniej należy wyczyścić pola wyboru Wykonaj konwersję i Zakończono narzędzie do zmiany stawki VAT. Podczas testowej konwersji, pole Skonwertowane w tabeli Zapis dziennika zmian stawki VAT zostanie wyczyszczone, a pole Data konwersji w tabeli Zapis dziennika zmian stawki VAT jest puste. Aby wyświetlić wyniki testowej konwersji po zakończeniu, wybierz Zapisy dziennika zmian stawki VAT. Zweryfikuj każdy zapis przed wykonaniem konwersji. W szczególności, zweryfikuj transakcje, dla których jest stosowana poprzednia stawka VAT.
Wybierz ikonę , wprowadź Zmiana stawki VAT, a następnie wybierz łącze Ustawienia zmiany stawki VAT.
Sprawdź, czy już skonfigurowałeś konwersję towarowej grupy księgowej VAT lub konwersję głównej towarowej grupy księgowej.
Zaznacz pole wyboru Wykonaj konwersję.
Ważne
Wyczyść pole wyboru Zakończono narzędzie do zmiany stawki VAT. Pole wyboru zostanie automatycznie zaznaczone po zakończeniu konwersji dla zmiany stawki VAT.
Wybierz akcję Konwertuj.
Aby wyświetlić wyniki konwersji po zakończeniu, wybierz akcję Zapisy dziennika zmian stawki VAT.
Ważne
Po konwersji, pole Skonwertowane w tabeli Zapis dziennika zmian stawki VAT jest zaznaczone, a pole Data konwersji w tabeli Zapis dziennika zmian stawki VAT zawiera datę konwersji.
Zobacz też
Konfigurowanie podatku od towarów i usług
Konfigurowanie niezrealizowanego podatku od towarów i usług
Wysyłanie raportów VAT do urzędu skarbowego
Praca z podatkiem VAT w transakcjach sprzedaży i zakupu
Funkcjonalność lokalna w Business Central