Praca z podatkiem VAT w transakcjach sprzedaży i zakupu
Jeśli kraj lub region użytkownika wymaga obliczania podatku od wartości dodanej (VAT) od transakcji sprzedaży i zakupu, aby umożliwić zgłaszanie kwot do urzędu skarbowego, Business Central można skonfigurować w taki sposób, aby automatycznie obliczał VAT w dokumentach sprzedaży i zakupu. Dodatkowe informacje zamieszczono w artykule Konfigurowanie obliczeń i metod księgowania dla podatku od towarów i usług.
Istnieje jednak kilka zadań dotyczących VAT, jakie należy wykonać ręcznie. Na przykład, konieczne może być poprawienie zaksięgowanej kwoty, jeśli okaże się, że dostawca używa innej metody zaokrąglania.
TIP
Business Central można skonfigurować w taki sposób, aby sprawdzał poprawność numerów NIP i innych informacji o firmie podczas tworzenia lub aktualizowania dokumentów. Dodatkowe informacje zamieszczono w artykule Weryfikacja numeru NIP/VAT.
Kalkulacja i wyświetlanie kwot VAT w dokumentach sprzedaży i zakupu
Kwoty w dokumentach sprzedaży i zakupu mogą być wyświetlane w różny sposób w zależności od typu obsługiwanego nabywcy lub dostawcy. Można nadpisać obliczoną kwotę VAT tak, aby kwota VAT, jaką naliczył dostawca była zgodna z daną transakcją.
Cena jednostkowa i kwota wiersza z/bez VAT w dokumentach sprzedaży
Po wybraniu numeru zapasu w polu Nr w dokumencie sprzedaży Business Central wypełni pole Cena jednostkowa. Cena jednostkowa jest pobierana z kartoteki Zapas lub cen zapasów dozwolonych dla danego zapasu lub nabywcy. Business Central oblicza wartość Kwota wiersza po wprowadzeniu ilości dla wiersza.
W przypadku sprzedaży konsumentom detalicznym, ceny na dokumentach sprzedaży powinny zawierać VAT. W tym celu zaznacz pole wyboru Ceny z VAT na dokumencie.
Uwzględnianie lub pomijanie VAT w cenie
Jeśli pole wyboru Ceny z VAT jest zaznaczone w dokumentach sprzedaży, pola Cena jednostkowa i Kwota wiersza zawierają VAT, co jest także widoczne w nazwach pól. Domyślnie, VAT nie jest uwzględniany w tych polach.
Jeśli pole wyboru nie jest zaznaczone, aplikacja wypełni pole Cena jednostkowa i Kwota wiersza bez VAT, a nazwy pól będą to odzwierciedlać.
W polu Ceny z VAT na kartotece Nabywca można zdefiniować domyślną wartość pola Ceny z VAT dla wszystkich dokumentów sprzedaży dotyczących nabywcy. To, czy ceny mają zawierać VAT czy nie, można również określić w cenach zapasu. Typowo, ceny zapasu zawarte w kartotece zapasu to ceny bez VAT. Aplikacja pobiera informacje zawarte w Ceny zawiera VAT na kartotece Zapas w celu określenia kwoty jednostkowej dla dokumentów sprzedaży.
W poniższej tabeli zamieszczono informacje dotyczące tego, w jaki sposób aplikacja oblicza kwoty jednostkowe dla dokumentów sprzedaży, jeśli ceny nie są zdefiniowane na stronie Ceny sprzedaży.
Pole Cena zawiera VAT w kartotece zapasu | Ceny z VAT w nagłówku sprzedaży | Wykonana akcja |
---|---|---|
Brak znacznika wyboru | Brak znacznika wyboru | Cena jednostkowa z kartoteki zapasu jest kopiowana do pola Cena jednostkowa bez VAT w wierszach sprzedaży. |
Brak znacznika wyboru | Znacznik wyboru | Aplikacja oblicza kwotę VAT na jednostkę i dodaje ją do wartości w polu Cena jednostkowa w kartotece zapasu. Całkowitą cenę jednostkową wprowadza się następnie w polu Cena jednostkowa z VAT w wierszach sprzedaży. |
Znacznik wyboru | Brak znacznika wyboru | Aplikacja oblicza kwotę VAT w polu Cena jednostkowa w kartotece zapasu przy pomocy kwoty VAT % powiązanej z kombinacją gospodarczej grupy księgowej VAT (cena) i towarowej grupy księgowej VAT. Wartość pola Cena jednostkowa w kartotece zapasu, pomniejszona o kwotę VAT, jest następnie wprowadzana w polu Cena jednostkowa bez VAT w wierszach sprzedaży. |
Znacznik wyboru | Znacznik wyboru | Wartość pola Cena jednostkowa w kartotece zapasu jest kopiowana do pola Cena jednostkowa z VAT w wierszach sprzedaży. |
Ręczna korekta kwot VAT w dokumentach sprzedaży i zakupu
W zaksięgowane zapisy VAT można korygować. Umożliwia to zmianę łącznych kwot VAT należnego lub naliczonego bez zmiany wartości podstawy VAT. Jest to przydatne na przykład wtedy gdy faktura przesłana przez dostawcę zawiera niepoprawnie obliczony VAT.
Mimo że dla celu obsługi VAT od importu towarów i usług użytkownik może definiować wiele kombinacji, powinien on zdefiniować przynajmniej jedną towarową grupę księgową VAT. Na przykład, w celu korekty kombinację można nazwać KOREKTA pod warunkiem, że można użyć tego samego konta księgi głównej w wierszu ustawień księgowych VAT Konto naliczonego VAT. Dodatkowe informacje zamieszczono w artykule Konfigurowanie obliczeń i metod księgowania dla podatku od towarów i usług.
Jeśli rabat terminowy został obliczony na podstawie kwoty faktury z VAT, udzielając rabat terminowy użytkownik przywraca rabat terminowy zawarty w kwocie VAT. Należy zauważyć, że pole Korekta rabatu termin. powinno być aktywne zarówno w ogólnych ustawieniach jak i ustawieniach księgowych VAT dla określonych kombinacji gospodarczej grupy księgowej VAT i towarowej grupy księgowej VAT.
Aby skonfigurować system w celu umożliwienia ręcznego wprowadzania VAT w dokumentach sprzedaży
Poniżej opisano, w jaki sposób można włączyć ręczne zmiany VAT w dokumentach sprzedaży. Jest to podobna procedura do tej na stronie Ustawienia zakupów i zobowiązań.
- Na stronie Ustawienia księgi głównej określ wartość Maks. dozwolona różnica VAT pomiędzy kwotą obliczoną przez aplikację i ręczną kwotą.
- Na stronie Ustawienia sprzedaży i należn. umieść znacznik wyboru w polu Dozwolona różnica VAT.
Aby skorygować VAT dla dokumentu sprzedaży
- Otwórz odpowiednie zamówienie sprzedaży.
- Wybierz akcję Statystyki.
- Na skróconej karcie Fakturowanie wybierz wartość w polu Liczba wierszy podatku.
- Edytuj pole Kwota VAT.
NOTE
Łączna kwota VAT z faktury, pogrupowana według identyfikatora VAT, jest wyświetlana w wierszach. Dla każdego identyfikatora VAT kwotę w polu Kwota VAT można ręcznie skorygować w poszczególnych wierszach. Po zmodyfikowaniu pola Kwota VAT aplikacja sprawdza, czy użytkownik nie zmienił kwoty VAT o wartość większą niż ta, którą określił jako maksymalna dozwolona różnica. Jeśli kwota jest poza zakresem określony w polu Maks. dozwolona różnica VAT, zostanie wyświetlone ostrzeżenie z informacją o maksymalnej dozwolonej różnicy. Dalsza praca nie będzie możliwa do czasu, aż zostanie skorygowana kwota zgodnie z dozwolonymi parametrami. Wybierz OK, a następnie wprowadź inną wartość Kwota VAT z dozwolonego zakresu. Jeśli różnica VAT jest różna lub mniejsza od maksymalnej dozwolonej, wartość VAT zostanie podzielona proporcjonalnie na wiersze dokumentu z tym samym identyfikatorem VAT.
Ręczne obliczanie dzienników VAT
Kwoty VAT można skorygować w dziennikach głównych, dziennikach sprzedaży oraz dziennikach zakupów. Przykładowo, może to być konieczne w sytuacji, gdy w dzienniku wprowadzana jest faktura od dostawcy i występuje różnica pomiędzy kwotą VAT obliczoną przez Business Central oraz kwotą VAT na fakturze od dostawcy.
Aby skonfigurować system w celu umożliwienia ręcznego wprowadzania VAT w dziennikach głównych
Należy wykonać następujące kroki przed ręcznym wprowadzeniem VAT w dzienniku głównym.
- Na stronie Ustawienia księgi głównej określ wartość Maks. dozwolona różnica VAT pomiędzy kwotą obliczoną przez aplikację i ręczną kwotą.
- Na stronie Szablon dziennika głównego zaznacz pole wyboru Dozwolona różnica VAT dla odpowiedniego dziennika.
Aby skonfigurować system w celu umożliwienia ręcznego wprowadzania VAT w dziennikach sprzedaży i zakupów
Należy wykonać następujące kroki przed ręcznym wprowadzeniem VAT w dzienniku sprzedaży lub zakupów.
Na stronie Ustawienia zakupów i zobowiązań zaznacz pole wyboru Dozwolona różnica VAT.
Powtórz krok 1 dla strony Ustawienia sprzedaży i należności.
Po zakończeniu konfiguracji opisanej powyżej można skorygować pole Kwota VAT w wierszu dziennika głównego lub pole Przeciwst. kwota VAT w wierszu dziennika sprzedaży lub zakupów. Business Central sprawdzi, czy różnica nie jest większa niż określone maksimum.
NOTE
Jeśli różnica jest większa, wyświetli się komunikat ostrzeżenia informujący o maksymalnej, dozwolonej różnicy. Aby kontynuować, należy skorygować kwotę. Wybierz OK, a następnie wprowadź inną wartość z dozwolonego zakresu. Jeśli różnica VAT jest równa lub mniejsza niż dozwolona wartość maksymalna, Business Central wyświetli różnicę w polu Różnica VAT.
Księgowanie importowego podatku VAT przy pomocy faktury zakupu
Do księgowania faktury importowej VAT zamiast dzienników można użyć faktury zakupu.
Aby skonfigurować zakupy w celu księgowania faktur importowych VAT
- Wprowadź odpowiednie ustawienia w kartotece dostawcy dla urzędu, który wysłała faktury importowe VAT. Pola Gł. gosp. grupa księgowa i Gosp. grupa księgowa VAT muszą zawierać takie same wartości jak te same pola określone dla konta księgi głównej dla importowego podatku VAT.
- Utwórz główną towarową grupę księgową dla importowego podatku VAT i zdefiniuj domyślną towarową grupę księgową VAT dla podatku importowego VAT dla powiązanej głównej towarowej grupy księgowej.
- Wybierz ikonę
, wprowadź Plan kont, a następnie wybierz powiązane łącze.
- Wybierz konto księgi głównej dla importu VAT, a następnie wybierz akcję Edycja.
- Na skróconej karcie Księgowanie wybierz ustawienia Gł. tow. grupa księgowa dla podatku VAT od importu towarów i usług. Business Central automatycznie wypełni pole Tow. grupa księgowa VAT.
- Wybierz ikonę
, wprowadź Główne ustawienia księgowania, a następnie wybierz powiązane łącze.
- Utwórz kombinację wartości w polach Gł. tow. grupa księgowa dla urzędu skarbowego i Gł. gosp. grupa księgowa dla importowego podatku VAT. Dla nowo utworzonej kombinacji, wybierz konto księgi głównej dla importowego podatku VAT w polu Konto zakupu.
Aby utworzyć nową fakturę dla dostawcy według urzędu po zakończeniu konfiguracji
- Wybierz ikonę
, wprowadź Faktury zakupu, a następnie wybierz powiązane łącze.
- Utwórz nową fakturę zakupu.
- W polu Nr dostawcy (zakup). wybierz dostawcę importu według urzędu, a następnie wybierz przycisk OK.
- W wierszu zakupu, w polu Typ wybierz Konto K/G, a następnie w polu Nr wybierz konto księgi głównej dla importowego podatku VAT.
- W polu Ilość wprowadź 1.
- W polu Bezpośr. koszt jednostkowy bez VAT określ kwotę VAT.
- Zaksięguj fakturę.
Przetwarzanie dowodów dostaw
W transakcjach sprzedaży towarów nabywcy pochodzącego z innego kraju/regionu UE, wymagane jest przesłanie mu dowodu dostawy, które nabywca musi podpisać i odesłać sprzedającemu. Przedstawione procedury dotyczą przetwarzania dowodów dostawy dla wydań sprzedaży. Je same działania można jednak wykonać dla wydań zapasów serwisu oraz wydań zwrotu dla dostawców.
Aby wyświetlić szczegóły dowodu dostawy
Wybierz ikonę
, wprowadź Zaksięgowane wydania sprzedaży, a następnie wybierz powiązane łącze.
Wybierz odpowiednie wydanie sprzedaży dla nabywcy w innym kraju/regionie UE.
Wybierz przycisk Szczegóły dowodu dostawy.
Jeśli pole wyboru Dowód dostawy wymagany jest domyślnie zaznaczone dla ustawień grupy księgowej VAT dla nabywcy, w polu Stan ustawia się opcję Wymagane. Zawartość pola można aktualizować, zaznaczając, czy nabywca zwrócił dowód dostawy.
NOTE
Jeśli dla ustawień grupy księgowej VAT nie zaznaczono pola wyboru Dowód dostawy wymagany, zostanie utworzony rekord, a w polu Stan zostanie wybrana opcja Nie dotyczy. Zawartość pola można aktualizować, wprowadzając poprawną informację o stanie. W razie potrzeby, użytkownik może zmienić stan ręcznie z Nie dotyczy na Wymagane oraz z Wymagane na Nie dotyczy.
Po zaktualizowaniu pola Stan na Wymagane, Przyjęte lub Nie przyjęte, certyfikat zostanie utworzony.
TIP
Na stronie Dowody dostawy użytkownik może wyświetlić statusy wszystkich zaksięgowanych wydań, dla których utworzono dowód dostawy.
Wybierz przycisk Drukuj dowód dostawy.
NOTE
Dokument można wyświetlić w trybie podglądu lub wydrukować. Po wybraniu akcji Drukuj dowód dostawy i wydrukowaniu dokumentu, pole wyboru Wydrukowane zostanie zaznaczone automatycznie. Dodatkowo, jeśli nie zostało to zaznaczone wcześniej, stan dokumentu zostanie zaktualizowany na Wymagane. W razie potrzeby, wydrukowany dowód dostawy można dołączyć do wysyłki.
Aby drukować dowód dostawy
Wybierz ikonę
, wprowadź Zaksięgowane wydania sprzedaży, a następnie wybierz powiązane łącze.
Wybierz odpowiednie wydanie sprzedaży dla nabywcy w innym kraju/regionie UE.
Kliknij przycisk Drukuj dowód dostawy.
NOTE
Opcjonalnie, dowód dostawy można też wydrukować ze strony Dowód dostawy.
Aby uwzględnić informacje z wierszy dokumentu wydania w dowodzie dostawy, należy zaznaczyć pole wyboru Drukuj szczegóły wiersza.
Zaznacz pole wyboru Utwórz dowód dostawy, jeśli nie został jeszcze utworzony, aby Business Central utworzył dowody dostawy dla zaksięgowanych wydań, dla których dowody nie zostały jeszcze utworzone. Po zaznaczeniu pola wyboru, zostaną utworzone nowe dowody dostawy dla wszystkich zaksięgowanych wydań nieposiadających dowodów.
Domyślnie, ustawienia filtrów dotyczą tylko wybranego dokumentu wydania. Wprowadź informacje o filtrze, aby wybrać dowód dostawy, który ma zostać wydrukowany.
Na stronie Dowód dostawy, kliknij akcję Drukuj, aby wydrukować raport lub Podgląd, aby wyświetlić go na ekranie.
NOTE
Zawartość pól Stan dowodu dostawy i Wydrukowane zostanie zaktualizowana dla wydania na stronie Dowody dostawy.
Wyślij wydrukowany dokument dostawy do nabywcy do podpisu.
Aby zaktualizować stan dowodu dostawy dla wydania
Wybierz ikonę
, wprowadź Zaksięgowane wydania sprzedaży, a następnie wybierz powiązane łącze.
Wybierz odpowiednie wydanie sprzedaży dla nabywcy w innym kraju/regionie UE.
Wybierz właściwą opcję w polu Stan.
Jeśli podpisany dowód dostawy został zwrócony przez nabywcę, należy kliknąć przycisk Przyjęty. Wartość pola Data przyjęcia zostanie zaktualizowana. Datę przyjęcia ustawiono domyślnie jako bieżącą datę roboczą.
Datę można zmienić i zastąpić ją datą przyjęcia podpisanego dokumentu przez nabywcę. Można także dodać łączę do podpisanego dokumentu przy użyciu standardowej procedury tworzenia linków w Business Central.
Jeśli podpisany dowód dostawy nie został zwrócony przez nabywcę, wybierz przycisk Nie przyjęty. W takiej sytuacji, do nabywcy należy przesłać nową fakturę VAT, ponieważ oryginalna faktura nie zostanie zatwierdzona przez urząd skarbowy.
Aby wyświetlić grupę dowodów dostawy, należy przejść do strony Dowody dostawy. Następnie, po otrzymaniu zaległych dokumentów od nabywców, należy zaktualizować informacje o ich stanie. Funkcja ta jest przydatna w przypadku, gdy użytkownik chce wyszukać wszystkie dowody dostawy z określonym statusem, na przykład Wymagane, aby je zaktualizować na Nie przyjęte.
Aby zaktualizować stan grupy dowodów dostawy
Wybierz ikonę
, wprowadź Dowody dostawy, a następnie wybierz powiązane łącze.
Ustaw filtr w polu Stan, aby wyświetlić wymaganą wartość, na podstawie której ma zostać utworzona lista dowodów dostawy.
Aby zaktualizować informacje o stanie, wybierz Edytuj listę.
Wybierz właściwą opcję w polu Stan.
Jeśli podpisany dowód dostawy został zwrócony przez nabywcę, należy kliknąć przycisk Przyjęty. Wartość pola Data przyjęcia zostanie zaktualizowana. Datę przyjęcia ustawiono domyślnie jako bieżącą datę roboczą.
Datę można zmienić i zastąpić ją datą przyjęcia podpisanego dokumentu. Można także dodać łącze do podpisanego dokumentu przy użyciu standardowej procedury tworzenia linków dokumentów w Business Central.
NOTE
Nie można utworzyć nowego dowodu dostawy na stronie Dowód dostawy w sytuacji, gdy użytkownik porusza się na stronie przy użyciu tej procedury. Aby utworzyć dowód dostawy dla wydania, dla którego wcześniej nie było to wymagane, należy otworzyć zaksięgowane wydanie sprzedaży i użyć jednej z dwóch procedur opisanych w sekcjach:
- Aby ręcznie utworzyć dowód dostawy
- Aby wydrukować dowód dostawy.
Zobacz powiązane szkolenie na platformie Microsoft Learn
Zobacz też
Konfigurowanie kalkulacji i metod księgowania podatku od towarów i usług
Wysyłanie raportów VAT do urzędu skarbowego
Weryfikacja numeru NIP/VAT