Sprzedaż produktów
Zamówienie lub fakturę sprzedaży można utworzyć, aby zarejestrować warunki dostawy i płatności za produkty sprzedawane nabywcy.
Uwaga
Zamówień sprzedaży używa się w sytuacji, gdy podczas przetwarzania sprzedaży wymagana jest opcja częściowej dostawy zamówionej przez nabywcę ilości zapasu. Jest to możliwe w przypadku, gdy całkowita ilość zapasu nie jest dostępna w magazynie. Jeśli użyte zostaną faktury sprzedaży, Business Central zakłada wydanie całej ilości, gdy faktura zostaje zaksięgowana. Zamówienia sprzedaży są też wykorzystywane w sprzedaży zapasów dostarczanych bezpośrednio od dostawcy do nabywcy w formie dostawy bezpośredniej. Dodatkowe informacje zamieszczono w artykule Tworzenie dostaw bezpośrednich. W pozostałych przypadkach, zamówienia sprzedaży i faktury sprzedaży mają takie same zastosowania. Dodatkowe informacje zamieszczono w artykule Sprzedaż dotycząca faktury.
Podczas negocjowania warunków umowy sprzedaży z nabywcą, użytkownik może najpierw utworzyć ofertę sprzedaży, a następnie przekonwertować ją w zamówienie sprzedaży po zaakceptowaniu warunków oferty przez nabywcę. Dodatkowe informacje zamieszczono w artykule Tworzenie ofert sprzedaży.
Po zatwierdzeniu umowy przez nabywcę, na przykład po zakończeniu procesu ofertowania, użytkownik może wysłać potwierdzenie zamówienia w celu zarejestrowania uzgodnionych warunków dostawy produktów.
Po zrealizowaniu dostawy, częściowej lub całkowitej, zamówienie sprzedaży należy zaksięgować jako wydane lub wydane i zafakturowane, aby utworzyć powiązane zapisy księgi zapasów i księgi nabywców. Po zaksięgowaniu zamówienia sprzedaży, dokument w formie pliku PDF można przesłać do nabywcy jako załącznik wiadomości e-mail. Treścią wiadomości e-mail może być wypełnione wcześniej podsumowanie zamówienia oraz informacje o płatności, na przykład łącze do usługi płatniczej PayPal. Dodatkowe informacje zamieszczono w artykule Wysyłanie dokumentów pocztą e-mail.
W organizacjach, w których zgodnie z warunkami umowy nabywca realizuje płatność po przyjęciu dostawy, zaksięgowana faktura sprzedaży pozostaje otwarta (niezapłacona) do czasu, aż dział księgowości zweryfikuje otrzymaną płatność i rozliczy ją z zaksięgowaną fakturą sprzedaży. Dodatkowe informacje zamieszczono w artykule Uzgadnianie płatności przy pomocy automatycznych rozliczeń.
W przypadku organizacji, w których nabywca realizuje płatność natychmiast po złożeniu zamówienia (np. za pośrednictwem usługi PayPal), płatność jest rejestrowana od razu po zaksięgowaniu zamówienia sprzedaży, a faktura zostaje zamknięta ze statusem całkowicie rozliczonej. Odpowiednią metodę płatności należy wybrać w polu Kod metody płatności w zamówieniu sprzedaży. Zobacz działania opisane w kroku 8. W przypadku płatności elektronicznych, takich jak PayPal, wymagane jest uzupełnienie pola Usługa płatnicza. Dodatkowe informacje zamieszczono w artykule Włączanie płatności nabywców przez usługi płatnicze.
Istnieje też możliwość utworzenia zamówień opłacanych bezpośrednio dla niezarejestrowanych nabywców po wcześniejszym skonfigurowaniu kartoteki „nabywcy korzystającego z płatności gotówkowych” i wskazaniu jej w zamówieniu sprzedaży. Dodatkowe informacje zamieszczono w artykule Konfigurowanie nabywców korzystających z płatności gotówkowych.
Przed opłaceniem zaksięgowanej faktury sprzedaży, utworzonej na podstawie zamówienia sprzedaży, można ją łatwo skorygować lub anulować. Opcja ta jest przydatna w sytuacji, gdy użytkownik popełnił błąd podczas wprowadzania danych lub nabywca zgłosił konieczność wprowadzenia zmian na wczesnym etapie realizacji zamówienia. Dodatkowe informacje zamieszczono w artykule Korygowanie lub anulowanie faktur sprzedaży. Jeśli zaksięgowana faktura sprzedaży została już opłacona, konieczne jest utworzenie faktury korygującej sprzedaży, aby wycofać transakcję sprzedaży. Dodatkowe informacje zamieszczono w artykule Przetwarzanie zwrotów lub anulowań sprzedaży.
W kartotece zapasu należy określić, czy zapas stanowi fizyczną jednostkę magazynową, jednostkę czasu pracy czy jednostkę niedostępną w magazynie, wybierając odpowiednio jedną z następujących opcji: Zapasy, Usługa lub Zapasy pozamagazynowe. Dodatkowe informacje zamieszczono w artykule Rejestracja nowych zapasów. Procedura tworzenia i przetwarzania zamówienia sprzedaży przebiega tak samo dla wszystkich trzech typów zapasu.
Istnieją dwa sposoby wypełniania pól nabywcy w zamówieniu sprzedaży. Ich użycie jest uzależnione od tego, czy nabywca jest już zarejestrowany w aplikacji, czy nie. Zobacz krok 2 opisany w poniższej procedurze.
Aby utworzyć zamówienie sprzedaży
Wybierz ikonę , wprowadź Zamówienia sprzedaży, a następnie wybierz powiązane łącze.
W polu Nabywca wprowadź nazwę istniejącego nabywcy.
Pozostałe pola na stronie Zamówienie sprzedaży zawierają standardowe informacje dotyczące wybranego nabywcy.
W przypadku nabywcy niezarejestrowanego w aplikacji, należy wykonać następujące kroki:
- W polu Nabywca wprowadź nazwę nowego nabywcy.
- W oknie dialogowym, w którym rejestruje się nowego nabywcę, wybierz przycisk Tak.
- Na stronie Wybierz szablon dla nowego nabywcy wybierz szablon będący podstawą nowej kartoteki nabywcy, a następnie przycisk OK.
- Nowo utworzona kartoteka nabywcy wyświetla informacje z wybranego szablonu nabywcy. Wypełnij pozstałe pola. Umieść kursor w polu, aby przeczytać krótki opis. Dodatkowe informacje zamieszczono w artykule Rejestrowanie nowych nabywców.
- Po zakończeniu uzupełniania danych w kartotece nabywcy, wybierz przycisk OK, aby powrócić do dokumentu sprzedaży.
Informacje wprowadzone w nowej kartotece nabywcy są wprowadzane w kilku polach w zamówieniu sprzedaży.
Wypełnij odpowiednio pozostałe pola na stronie Zamówienie sprzedaży. Umieść kursor w polu, aby przeczytać krótki opis.
Uwaga
Jeśli nabywcy zezwolono na natychmiastową realizację płatności (na przykład kartą kredytową lub za pośrednictwem usługi PayPal), konieczne jest wypełnienie pola Kod metody płatności. Płatność zostanie zarejestrowana natychmiast po zaksięgowaniu zamówienia sprzedaży. W przypadku wybrania opcji GOTÓWKA, płatność zostanie zarejestrowana na określonym koncie przeciwstawnym.
W wierszach zamówienia sprzedaży można teraz wprowadzić zapasy magazynowe lub usługi, które mają zostać sprzedane nabywcy.
Jeśli dla nabywcy skonfigurowano wiersze cyklicznej sprzedaży, takie jak miesięczne zamówienie zakupów uzupełniających, wiersze można wstawić do zamówienia poprzez wybranie akcji Pobierz wiersze cyklicznej sprzedaży.
Na skróconej karcie Wiersze, w polu Typ wybierz typ produktu, kosztu dodatkowego lub transakcji, który ma zostać zaksięgowany dla nabywcy w wierszu sprzedaży.
W polu Nr wprowadź numer zapasu magazynowego lub usługi.
Pole Nr należy pozostawić puste w następujących przypadkach:
- Wiersz ma zawierać komentarz. W takim przypadku należy wpisać treść komentarza w polu Opis.
- Wiersz utworzono dla zapasu katalogowego. W takim przypadku należy wybrać akcję Wybierz zapasy katalogowe. Dodatkowe informacje zamieszczono w artykule Praca z zapasami katalogowymi.
W polu Ilość wprowadź ilość sprzedawanych zapasów.
Uwaga
Jeśli dla typu zapasu wybrano opcję Zasób lub Usługa, ilość jest wyrażana w jednostkach czasu (np. godziny), zgodnie z wartością wybraną w polu Kod jednostki miary w wierszu. Dodatkowe informacje zamieszczono w artykule Konfigurowanie jednostek miary zapasu.
Wartość pola Kwota wiersza po zaktualizowaniu będzie wyświetlać wartość pola Cena jednostkowa pomnożoną przez wartość pola Ilość.
Ceny i kwoty wiersza mogą zawierać podatek od sprzedaży. Aby je uwzględnić, należy zaznaczyć pole Ceny z podatkiem w kartotece nabywcy.
W polu Rabat wiersza (%) wprowadź wartość procentową rabatu, która ma zostać przyznana nabywcy przy zakupie produktu. Wartość pola Kwota wiersza zostanie zaktualizowana.
Jeśli ustawiono specjalne ceny zapasów na skróconej karcie Ceny sprzedaży i rabaty wiersza sprzedaży w kartotece zapasu lub nabywcy, cena i kwota zostaną automatycznie zaktualizowane w wierszu oferty po spełnieniu kryteriów cenowych. Dodatkowe informacje zamieszczono w artykule Rejestrowanie cen sprzedaży, rabatów i umów płatności.
Aby dodać komentarz dotyczący wiersza oferty, widoczny dla nabywcy w wydrukowanej ofercie sprzedaży, wprowadź tekst w polu Opis w pustym wierszu.
Powtórz kroki 4-8 dla każdego zapasu, który ma zostać sprzedany nabywcy.
Sumy widoczne pod wierszami zostaną automatycznie zaktualizowane podczas tworzenia lub modyfikacji wierszy, tak aby zawierały kwoty do zaksięgowania.
Uwaga
W bardzo nielicznych przypadkach, zaksięgowane kwoty mogą się różnić od kwot wyświetlanych w polach sumarycznych. Jest to często spowodowane obliczeniami zaokrągleń dla podatku VAT lub podatku od sprzedaży.
Sprawdzenie rzeczywistych kwot do zaksięgowania jest możliwe na stronie Statystyka, która uwzględnia obliczenia zaokrągleń wartości. Dodatkowo, po wybraniu akcji Zwolnij, pola kwot zostaną zaktualizowane o wartości zaokrągleń.
Opcjonalnie, w polu Kwota rabatu faktury wprowadź kwotę, którą należy odliczyć od wartości widocznej w polu Razem z VAT.
Jeśli dla nabywcy skonfigurowano rabaty faktury, określona wartość procentowa zostanie automatycznie wstawiona w polu Rabat faktury % po spełnieniu wymaganych kryteriów, a powiązana kwota w polu Kwota rabatu faktury bez VAT. Dodatkowe informacje zamieszczono w artykule Rejestrowanie cen sprzedaży, rabatów i umów płatności.
Aby wydać tylko część zamówionej ilości, wprowadź ilość w polu Ilość do wydania. Wartość zostanie skopiowana do pola Ilość do fakturowania.
Aby zafakturować tylko część wydanej ilości, wprowadź ilość w polu Ilość do fakturowania. Ilość ta musi być mniejsza niż wartość pola Ilość do wydania.
Po uzupełnieniu wierszy zamówienia sprzedaży, wybierz akcję Zaksięguj i wyślij.
Okno dialogowe Zaksięguj i wyślij potwierdzenie wyświetla preferowaną przez nabywcę metodę odbioru dokumentów. Metodę można zmienić, wybierając przycisk wyszukiwania w polu Wyślij dokument do. Dodatkowe informacje zamieszczono w artykule Konfigurowanie profili wysyłania dokumentów.
W systemie zostaną utworzone powiązane zapisy księgi zapasów i księgi nabywców, a zamówienie sprzedaży zostanie wygenerowane w formie pliku PDF. Po pełnym zaksięgowaniu zamówienia sprzedaży, zamówienie jest usuwane z listy zamówień sprzedaży i jest zastępowane nowymi dokumentami na liście zaksięgowanych faktur sprzedaży oraz liście zaksięgowanych wydań sprzedaży.
Numer dokumentu zewnętrznego
W dokumentach i dziennikach sprzedaży można określić numer dokumentu, który odnosi się do systemu numeracji używanego przez nabywcę. Pola można użyć, aby zarejestrować numer przypisany przez nabywcę do zamówienia, faktury i faktury korygującej. Danego numeru można użyć później, gdy zaistnieje potrzeba znalezienia powiązanego z numerem zaksięgowanego zapisu.
Ustawienie Nr dokumentu zewnętrznego na stronie Ustawienia sprzedaży i należności określa, czy wprowadzenie numeru dokumentu zewnętrznego jest obowiązkowe w polu Nr dokumentu zewnętrznego w nagłówku sprzedaży lub w polu Nr dokumentu zewnętrznego w wierszu dziennika głównego.
Po zaznaczeniu tego pola nie można zaksięgować faktury lub wiersza dziennika głównego bez podania numeru dokumentu zewnętrznego.
Numer dokumentu zewnętrznego jest uwzględniany w zaksięgowanych dokumentach, co umożliwia wyszukiwanie po danym numerze. Na podstawie numeru dokumentu zewnętrznego można także wyszukiwać dane w zapisach księgi nabywców.
Inny sposób obsługi numerów dokumentu zewnętrznego polega na wykorzystaniu pola Zewn. ozn. klienta. Jeśli jest wykorzystywane pole Zewn. ozn. klienta, numer zostanie uwzględniony w zaksięgowanych dokumentach i można z niego korzystać przy wyszukiwaniu w taki sam sposób jak w przypadku wartości z pól Nr dokumentu zewnętrznego. Jednak pole to nie jest dostępne na wierszach dziennika.
Zobacz też
Sprzedaż
Konfigurowanie sprzedaży
Drukowanie listy pobrań
Zapasy
Wysyłanie dokumentów pocztą e-mail
Praca z Business Central