Klasyfikacja środków trwałych
Przepisy polskiego prawa wymagają podziału środków trwałych według aktualnie obowiązującej ustawowej klasyfikacji środków trwałych. Oficjalna klasyfikacja środków trwałych ma 3 poziomy grupowania: grupa (np. Środki transportu), podgrupa (np. Pojazdy mechaniczne) i rodzaj (np. Samochody osobowe).
Od 1 stycznia 2018 r. dla celów bilansowych i podatkowych obowiązuje nowa Klasyfikacja Środków Trwałych (KŚT 2016). Oznacza to, że przy klasyfikowaniu dla celów bilansowych środków trwałych do właściwej grupy, podgrupy i rodzaju, jednostki muszą korzystać z KŚT 2016. Zobowiązane są także stosować nowe, roczne stawki amortyzacyjne określone w załączniku nr 1 do ustawy o podatku dochodowym, dostosowane do Klasyfikacji Środków Trwałych 2016.
KŚT 2016 wprowadza zmiany w numeracji oraz nazewnictwie grup, podgrup oraz rodzajów środków trwałych. W sytuacji, gdy zmiany te mają wpływ na środki trwałe ujęte w ewidencji księgowej przed 2018 r. (zmieni się ich klasyfikacja lub nazwa), to z dniem 1 stycznia 2018 r. konieczne stało się dostosowanie do KŚT 2016 zapisów w ewidencji analitycznej prowadzonej do konta 01 „Środki trwałe". Jeśli jednostka nie zrobi tego, może to doprowadzić do rozbieżności polegającej na tym, że te same składniki majątku podlegałyby innej klasyfikacji, w zależności od momentu ich wprowadzenia do ewidencji i obowiązujących na ten moment regulacji.
Standardowa funkcjonalność systemu Dynamics 365 Business Central została rozszerzona możliwość przypisywania do każdego środka trwałego określonego rodzaju zgodnego z Klasyfikacją Środków Trwałych 2016. W raportach modułu środki trwałe została dodana możliwość grupowania danych według numerów KŚT przypisanych do kartotek środków trwałych W systemie Dynamics 365 Business Central zostały przygotowane narzędzia do wygenerowania tabel z Klasyfikacją Środków Trwałych 2016. Raporty dotyczące środków trwałych mają możliwość generowania zestawień według klasyfikacji. Podstawa prawna: rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 października 2016 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) (Dz.U.2016 poz.1864).
Tworzenie słowników klasyfikacji środków trwałych
Przed rozpoczęciem klasyfikowania środków trwałych według KŚT, konieczne jest wprowadzenie słowników dla każdej z klasyfikacji. Aby wprowadzić słowniki klasyfikacji środków trwałych:
- Wybierz ikonę , wprowadź Moje ustawienia, a następnie wybierz powiązane łącze.
- W polu Rola wybierz Finanse.
- Po przeładowaniu strony wybierz ikonę , wprowadź Ustawienia ŚT, a następnie wybierz powiązane łącze.
- Na stronie Ustawienia ŚT, która się otworzy, wybierz akcje Nawiguj, Generuj, Generuj Klasyfikację KŚT.
- Potwierdź komunikat, który się wyświetli. Spowoduje to, że słownik KŚT zostanie wypełniony danymi o grupach, podgrupach i rodzajach zgodnymi z Klasyfikacją Środków Trwałych 2016. Jeśli taki słownik już istniał, jego dane zostaną usunięte i wprowadzone ponownie.
- Po zakończeniu procesu tworzenia słownika KŚT pojawi się stosowny komunikat.
- Aby przejrzeć utworzony słownik Klasyfikacji Środków Trwałych, wybierz przycisk Klasyfikacja KŚT na stronie Ustawienia ŚT.
Przypisywanie rodzaju do wybranego środka trwałego
Rodzaj przypisuje się do wybranego środka trwałego w jego kartotece. Aby przypisać rodzaj do wybranego środka trwałego:
- Wybierz ikonę , wprowadź Środki trwałe, a następnie wybierz powiązane łącze.
- Otwórz kartotekę wybranego środka trwałego w trybie edycji.
- Na stronie Kartoteka środka trwałego, na karcie skróconej Ogólne uzupełnij pole Numer KŚT.
Numery KŚT wprowadzone na stronie Kartoteka środka trwałego możesz zobaczyć również na liście środków trwałych.
W podstawowych raportach dotyczących środków trwałych dodana została możliwość grupowania po numerze klasyfikacji Środków Trwałych. W oknie wstępnym każdego z niżej wymienionych raportów, na karcie skróconej Opcje do pola Sumy grup została dodana opcja: Numer KŚT.
Opcja ta dostępna jest w raportach:
- Roczny plan amortyzacji
- Środek trwały – analiza
- Środek trwały – analiza K/G,
- Środek trwały – wart. przewid.
- Środek trwały – wart. ks. 01
- Środek trwały – wart. ks. 02