Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług przeznaczona jest do stosowania w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w sprawach podatkowych (w tym w sprawach podatku od towarów i usług VAT), urzędowych rejestrach czy w systemach informacyjnych administracji publicznej. Od 1 stycznia 2016 obowiązuje klasyfikacja PKWiU 2015.
Funkcjonalność PKWiU, będąca elementem Polish Localization , umożliwia ewidencję transakcji zakupu i sprzedaży z właściwym dla danego towaru kodem PKWiU. Kod ten, w razie potrzeby, jest drukowany na fakturach sprzedaży.
Definiowanie słownika kodów PKWiU
W celu uniknięcia pomyłek przy wprowadzaniu kodów PKWiU w transakcjach, należy najpierw definiować słownik dopuszczalnych kodów PKWiU, który będzie wykorzystywany w powiązanych z nim polach. Aby zdefiniować kody PKWiU::
Wybierz ikonę , wprowadź Kody PKWiU, a następnie wybierz powiązane łącze.
Na stronie Kody PKWiU w kolejnych wierszach wprowadź kody i stosowne opisy, zgodne z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług.
Przypisywanie domyślnego kodu PKWiU
W sytuacji, gdy w firmie występuje obrót towarami, dla których istnieje obowiązek umieszczania informacji o PKWiU, do kartoteki zapasu można przypisać domyślny kod PKWiU, który będzie kopiowany do dokumentów zakupu i sprzedaży z tym zapasem. Aby przypisać domyślny kod PKWiU:
Wybierz ikonę , wprowadź Zapas, a następnie wybierz powiązane łącze.
Wybierz zapas, aby otworzyć kartotekę zapasu.
Na karcie skróconej Fakturowanie, z listy rozwijanej w polu PKWiU wybierz właściwy kod PKWiU z wcześniej zdefiniowanego słownika.
Przypisywanie kodów PKWiU na fakturach sprzedaży
Zasada umieszczania kodów na fakturze sprzedaży jest identyczna na stronach: Zamówienie sprzedaży i Faktura sprzedaży, dlatego poniżej jako przykład dotyczący zamówienia sprzedaży. Aby umieścić kody PKWiU na fakturze sprzedaży:
Wybierz ikonę , wprowadź Zamówienia sprzedaży, a następnie wybierz powiązane łącze.
W oknie, które się otworzy wybierz Nowe i wprowadź wszystkie dane standardowo.
Na skróconej karcie Wiersze zwrócić uwagę na pole PKWiU.
W wierszu, w którym w polu Typ wybrany jest Zapas, a w polu Nr wybrany jest zapas, do którego został przypisany domyślny kod PKWiU, pole PKWiU wypełnia się automatycznie. Możliwa jest zmiana wstawionego kodu PKWiU na inny, wybrany z listy wcześniej zdefiniowanych kodów, rozwijanej w polu PKWiU.
W wierszu, w którym w polu Typ wybrane jest Konto K/G, a w polu Nr wybrane jest konto przychodów ze sprzedaży usług, to pole PKWiU pozostaje puste. Jeśli jest to wymagane, wstaw właściwy kod PKWiU z listy wcześniej zdefiniowanych kodów rozwijanej w polu PKWiU.
- Z tak przygotowanego zamówienia możesz wystawić i wydrukować fakturę sprzedaży. W tym celu należy wybrać Księguj i drukuj. Na wydruku faktury sprzedaży umieszczona jest stosowna informacja o kodach PKWiU dla sprzedawanych wyrobów i usług.
Uwaga
Pole PKWiU jest dostępne w wierszach dokumentów: Zamówienie sprzedaży, Faktura sprzedaży, Zamówienie zwrotu sprzedaży, Faktura korygująca sprzedaży oraz na wydrukach: Faktury sprzedaży i Faktury korygującej sprzedaży.