Dane kontrahenta w ewidencji VAT
W związku z wymaganiami przepisów polskiego prawa, istnieje obowiązek umieszczania danych kontrahentów w rejestrze VAT zakupu i sprzedaży. W przypadku ewidencji faktur zakupu od dostawców jednorazowych można uniknąć konieczności zakładania dla nich kartotek rozrachunkowych. Polish Localization umożliwia to dzięki zmianom w zakresie księgowania transakcji z podatkiem VAT poprzez dodanie możliwości podania danych kontrahenta. Zmiany dotyczą obsługi wprowadzania danych przez dziennik główny jak i faktur zakupu. Najczęściej funkcjonalność jest używana w procesie rozliczania zaliczki z pracownikiem lub podczas księgowania dokumentu Poświadczenie Zgłoszenia Celnego.
Tworzenie kartoteki dla pracownika lub urzędu celnego
Aby móc rozliczać faktury zakupu z zaliczkami pracowników oraz dokumenty Poświadczenia Zgłoszenia Celnego, należy przygotować dla pracowników oraz urzędu celnego kartoteki dostawców. W tym celu, należy postępować według następujących kroków:
- W standardowy sposób załóż nową kartotekę dostawcy.
- Uzupełniaj kartotekę danymi pracownika lub urzędu celnego (wystarczy imię i nazwisko, dane adresowe oraz NIP nie są konieczne). Pola z grupami księgowymi wypełnij w taki sam sposób, jak dla dostawców.
Rozliczanie zaliczki pracowniczej lub dokumentu Poświadczenie Zgłoszenia Celnego
Aby rozliczyć zaliczkę pracownika lub dokument Poświadczenia Zgłoszenia Celnego:
- W kartotece nowej faktury zakupu, z listy rozwijanej w polu Nr dostawcy (zakup) na karcie skróconej Ogólne wybierz kartotekę dostawcy, która została wcześniej zdefiniowana dla pracownika lub urzędu celnego.
- Dane pracownika lub urzędu celnego wprowadzone w kartotece zostaną skopiowane do faktury zakupu.
- Aby w rejestrze VAT pojawiły się dane rzeczywistego dostawcy, zamiast danych z kartoteki, w polu Kontrahent VAT rozwiń listę Kontakty i wybierz odpowiedniego dostawcę. W razie potrzeby, dane dostawcy mogą zostać dopisane do listy Kontaktów (sposób dodawania kontrahentów VAT opisano w artykule Księgowanie dokumentów z VAT w dziennikach głównych.
- System automatycznie skopiuje dane kontrahenta VAT do nagłówka faktury zakupu.
- Pozostałe dane dotyczące faktury zakupu uzupełnij w sposób standardowy, a następnie ją zaksięguj. W wyniku księgowania, dane dostawcy (kontrahenta VAT) z faktury zakupu zostaną skopiowane do tabeli Zapisy VAT, a tym samym do Rejestru VAT sprzedaży/zakupu.
Uwaga
Funkcjonalność danych kontrahentów w ewidencji VAT jest dostępna również na stronie Zamówienia zakupu.