Zamówienia i faktury wewnętrzne sprzedaży
Zgodnie z polskim prawem w przypadku nieodpłatnego przekazania towarów i usług, w pewnych przypadkach, transakcję należy potraktować w kontekście podatku VAT jako sprzedaż i naliczyć VAT należny. Tak naliczona kwota podatku VAT jest traktowana jako koszt. Aplikacja Polish Localization została wyposażona w narzędzie upraszczające proces dodatkowej ewidencji podatku VAT dla tego rodzaju transakcji.
Definiowanie ustawień nabywcy wewnętrznego
Aby tworzyć i księgować wewnętrzne zamówienia i faktury sprzedaży, konieczne jest zdefiniowanie kartoteki nabywcy wewnętrznego z właściwymi parametrami. Aby zdefiniować ustawienia wewnętrznego nabywcy:
- Wybierz ikonę , wprowadź Gł. gospodarcze grupy księgowe, a następnie wybierz powiązane łącze.
- Na stronie Gł. gospodarcze grupy księgowe, która się otworzy, zdefiniuj kod nowej grupy, która będzie wykorzystana do dokonania technicznych księgowań wewnętrznych faktur sprzedaży.
- W tym samym oknie zaznacz wiersz z nową grupą i wybierz Ustawienia.
- Na stronie Główne ustawienia księgowania, która się otworzy, wybierz Nowy.
- Na stronie Kartoteka gł. ustawień księg., która się otworzy, zdefiniuj właściwe ustawienia, wprowadzając to samo konto pozabilansowe K/G przeznaczone do technicznych księgowań w polach umieszczonych na karcie skróconej Sprzedaż: Konto sprzedaży, Konto faktury kor. sprzedaży, Konto rabatu wiersza sprzedaży, Konto rabatu faktury sprzedaży. Na karcie skróconej Zapasy uzupełnij pole Konto KWS, wybierając w nim konto K/G przeznaczone do zaksięgowania w koszty wartości towaru wydanego bezpłatnie.
Ważne
Powtórz czynności opisane w punkcie 4 i 5 dla każdej wybranej kombinacji kodów Główna gospodarcza grupa księgowa i Główna towarowa grupa księgowa.
- Wybierz ikonę , wprowadź Grupy księgowe nabywców, a następnie wybierz powiązane łącze.
- Na stronie Grupy księgowe nabywców, która się otworzy, w pierwszym wolnym wierszu wprowadź unikalny kod grupy księgowej nabywców przeznaczonej do księgowań technicznych i w polu Konto należności wybierz to samo konto pozabilansowe K/G przeznaczone do technicznych księgowań, które zostało użyte w oknie Główne ustawienia księgowania.
- Wybierz ikonę , wprowadź Metody płatności, a następnie wybierz powiązane łącze.
- Na stronie Metody płatności, która się otworzy, w pierwszym wolnym wierszu wprowadź unikalny kod i opis metody płatności przeznaczonej do rozliczenia księgowań technicznych, w polu Typ konta przeciwst. wybierz Konto K/G, a w polu Nr konta przeciwst. wybierz to samo konto pozabilansowe K/G przeznaczone do technicznych księgowań, które zostało użyte we wcześniej zdefiniowanych ustawieniach.
- Zdefiniuj kartotekę nabywcy wewnętrznego do księgowania faktur wewnętrznych sprzedaży. W tym celu, w sposób standardowy załóż nową kartotekę nabywcy, wprowadzając specyficzne parametry:
- Na karcie skróconej Fakturowanie:
- Gł. gosp. grupa księgowa – Wybierz kod wcześniej zdefiniowanej grupy.
- Gosp. grupa księgowa VAT – Wybierz kod grupy, której ustawienia będą obowiązywały w kalkulacji podatku VAT należnego do przekazania w koszty.
- Grupa księgowa nabywcy – Wybierz kod wcześniej zdefiniowanej grupy.
- Na karcie skróconej Płatności:
- Kod metody płatności – Wybierz kod wcześniej zdefiniowanej metody.
- Na karcie skróconej Fakturowanie:
Uwaga
Zalecane jest, żeby nazwa, dane adresowe i NIP nabywcy wewnętrznego były identyczne z danymi firmy, lecz nie jest to wymóg obligatoryjny.
Zdefiniuj kody dla podatku VAT przekazywanego w koszty, wraz z przypisanymi do nich właściwymi kontami K/G. Wybierz ikonę , wprowadź VAT przekazany, a następnie wybierz powiązane łącze.
W oknie VAT przekazany, które się otworzy, w pierwszym wolnym wierszu wprowadź ustawienia:
- Kod - Określ unikalny kod dla danego typu podatku VAT do przekazania w koszty
- Opis - Określ opis danego typu podatku VAT do przekazania w koszty
- Konto kosztu VAT – Wybierz konto K/G kosztowe, na którym ma być zaksięgowana kwota podatku VAT
- Konto rozliczenia VAT – Wybierz to samo konto pozabilansowe K/G przeznaczone do technicznych księgowań, które zostało użyte we wcześniej zdefiniowanych ustawieniach.
Księgowanie podatku VAT należnego od wartości bezpłatnie przekazanych towarów
Aby obliczyć i zaksięgować podatek VAT należny od wartości bezpłatnie przekazanych towarów lub produktów postępuj według następujących kroków:
- Wybierz ikonę, , wprowadź Zamówienia sprzedaży, a następnie wybierz powiązane łącze.
- Otwórz nową kartotekę zamówienia sprzedaży i z listy rozwijanej w polu Nr nabywcy (sprzedaż) wybierz wcześniej zdefiniowanego nabywcę technicznego lub nabywcę, któremu przekazywany jest towar – w tym drugim przypadku konieczne jest wybranie nabywcy technicznego w polu Nr odbiorcy faktury na karcie skróconej Fakturowanie. System automatycznie uzupełni część pól w nagłówku faktury sprzedaży na podstawie danych przypisanych domyślnie do kartoteki wybranego nabywcy (odbiorcy faktury), m.in. nazwa i adres nabywcy, Gł. gosp. grupa księgowa, Gosp. grupa księgowa VAT, Grupa księgowa nabywcy, Kod metody płatności.
Ważne
Z listy rozwijanej, w polu Kod VAT'u przekazanego, konieczne jest wybranie właściwego, wcześniej zdefiniowanego typu podatku VAT do przekazania.
- Na karcie skróconej Wiersze, w polu Typ wybierz Zapas, a w polu Nr wybierz zapas, który zostanie przekazany bezpłatnie. Pola: Ilość i Kod lokalizacji wypełnij standardowo. W polu Cena jednostkowa bez VAT wprowadź cenę sprzedaży, na podstawie której zostanie ustalona kwota stanowiąca podstawę do obliczenia podatku VAT należnego do przekazania w koszty.
- Pozostałe dane w zamówieniu sprzedaży wprowadź standardowo i zaksięguj wydanie oraz fakturę sprzedaży.
W wyniku zaksięgowania faktury sprzedaży z zamówienia wewnętrznego powstaną zapisy księgi głównej, zgodne z ustawieniami. Kwota podatku VAT zostanie zaksięgowana na kontach K/G: podatku VAT należnego i kosztowym, wartość wydanego towaru zostanie zaksięgowana na kontach K/G: magazynowym i kosztowym, a pozostałe kwoty netto i brutto, będące wynikiem technicznych automatycznych księgowań, zostaną zaksięgowane na pozabilansowym koncie technicznym K/G użytym w ustawieniach.
Podgląd zapisów księgi głównej dla bezpłatnie przekazanych towarów
Efekty zaksięgowania wewnętrznej faktury sprzedaży można zobaczyć postępując według kroków:
- Wybierz ikonę, , wprowadź Zaksięgowane faktury sprzedaży, a następnie wybierz powiązane łącze.
- Otwórz kartotekę zaksięgowanej faktury sprzedaży i wybierz akcję Nawiguj.
- W oknie Nawigacja, które się otworzy, zaznacz tabelę Zapis K/G i wybierz akcję Pokaż powiązane zapisy.
Tworzenie wewnętrznej faktury sprzedaży dla zakupów kosztowych związanych z reklamą i reprezentacją
Aby utworzyć i wystawić wewnętrzną fakturę sprzedaży do zakupów kosztowych związanych z reklamą i reprezentacją:
- Wybierz ikonę , wprowadź Faktury sprzedaży, a następnie wybierz powiązane łącze.
- Otwórz nową kartotekę faktury sprzedaży i z listy rozwijanej w polu Nr nabywcy (sprzedaż), wybierz wcześniej zdefiniowanego nabywcę wewnętrznego. System automatycznie uzupełni część pól w nagłówku faktury sprzedaży na podstawie danych przypisanych domyślnie do kartoteki wybranego nabywcy, m.in. nazwa i adres nabywcy, Gł. gosp. grupa księgowa, Gosp. grupa księgowa VAT, Grupa księgowa nabywcy, Kod metody płatności.
Ważne
Konieczne jest wybranie właściwego, wcześniej zdefiniowanego typu podatku VAT do przekazania z listy rozwijanej w polu Kod VAT'u przekazanego.
- Na skróconej karcie Wiersze, w polu Typ wybierz Konto K/G, a w polu Nr wybierz to samo konto pozabilansowe K/G przeznaczone do technicznych księgowań, które zostało użyte we wcześniej zdefiniowanych ustawieniach. W polu Ilość wprowadź cyfrę 1, a w polu Cena jednostkowa bez VAT wprowadź kwotę stanowiąca podstawę do obliczenia podatku VAT należnego do przekazania w koszty.
- Wprowadź w sposób standardowy pozostałe dane w fakturze sprzedaży i ją zaksięguj.
W wyniku zaksięgowania wewnętrznej faktury sprzedaży powstaną zapisy księgi głównej, zgodne z ustawieniami. Kwota podatku VAT zostanie zaksięgowana na kontach K/G: podatku VAT należnego i konto kosztowe, a pozostałe kwoty netto i brutto, będące wynikiem technicznych automatycznych księgowań, zostaną zaksięgowane na pozabilansowym koncie technicznym K/G użytym w ustawieniach.
Podgląd zapisów księgi głównej dla faktury wewnętrznej
Aby wyświetlić efekty księgowania wewnętrznej faktury sprzedaży:
- Wybierz ikonę, , wprowadź Zaksięgowane faktury sprzedaży, a następnie wybierz powiązane łącze.
- Otwórz kartotekę zaksięgowanej faktury sprzedaży i wybierz Nawiguj.
- Na stronie Nawigacja, która się otworzy, zaznacz tabelę Zapis K/G i wybierz opcję Pokaż.
Uwaga
Proces przekazania podatku VAT w koszty może być obsługiwany w dokumentach: Faktura sprzedaży, Zamówienie sprzedaży, Faktura korygująca sprzedaży, Zamówienie zwrotu sprzedaży.