Data obowiązku VAT
Funkcjonalność Data obowiązku VAT została wprowadzona ze względu na wymagania przepisów polskiego prawa, zgodnie z którymi podatek VAT może być rozliczony w innym okresie niż dokument został zaksięgowany.
Funkcjonalność Data obowiązku VAT ma istotny wpływ na sposób obsługi poniższych elementów systemu:
księgowanie transakcji sprzedaży, zakupu i serwisu z parametrem Data obowiązku VAT,
przekładanie podatku VAT w fakturach korygujących sprzedaży,
przygotowanie deklaracji VAT,
kalkulowanie i księgowanie podatku VAT,
uzgadnianie podatku VAT z zapisami księgi głównej.
Ustawienia daty obowiązku VAT
Aby skonfigurować obsługę daty obowiązku VAT:
Wybierz ikonę
, wprowadź Ustawienia księgi głównej, a następnie wybierz powiązane łącze.
Na stronie Ustawienia księgi głównej, na skróconej karcie VAT wypełnij odpowiednio pola:
Dozw. księgowanie VAT od - Określa datę początkową okresu, w jakim dozwolone jest rozliczanie podatku VAT z księgowanych transakcji. Pozostawienie pola pustego powoduje, że system nie kontroluje początku okresu rozliczenia VAT i istnieje ryzyko, że podatek VAT z księgowanej transakcji może zostać przypisany do okresu już rozliczonego.
Dozw. księgowanie VAT do - Określa datę końcową okresu, w jakim dozwolone jest rozliczanie podatku VAT z księgowanych transakcji. Pozostawienie pola pustego powoduje, że system nie kontroluje końca okresu rozliczenia VAT i istnieje ryzyko, że podatek VAT z księgowanej transakcji może zostać przypisany do okresu, który będzie rozliczany w dalekiej przyszłości.
Użyj przełożonego VAT - Zaznaczenie tego pola oznacza, że zostanie użyta funkcja Przełożony VAT.
Uwaga
Funkcja Przełożony VAT umożliwia oznaczanie faktur korygujących sprzedaży jako podpisane przez odbiorcę.
Na skróconej karcie Ogólne zaznacz pole Drukowanie specyfikacji VAT w PLN, jeśli specyfikacja VAT na dokumentach sprzedaży wystawionych w walucie obcej ma być drukowana w złotych polskich (PLN).
Ustawienia okresów VAT dla użytkownika
Po zdefiniowaniu podstawowych ustawień dla daty obowiązku VAT można, na wzór standardowej funkcjonalności, ustawić dozwolone okresy VAT dla dozwolonych okresów księgowania. Oznacza to, że ooprócz ogólnego ustawienia na stronie Ustawienia księgi głównej, można definiować ustawienia dla poszczególnych użytkowników.
Wybierz ikonę
, wprowadź Ustawienia użytkownika, a następnie wybierz powiązane łącze.
Na stronie Ustawienia użytkownika w wierszu zawierającym ustawienia wybranego użytkownika wypełnij pola:
Dozw. księgowanie VAT od - Określa datę początkową okresu, w jakim dla wybranego użytkownika dozwolone jest rozliczanie podatku VAT z księgowanych transakcji. Jeśli pole jest puste, oznacza to, że brak informacji o początku okresu rozliczenia VAT w systemie i istnieje ryzyko, że podatek VAT z księgowanej transakcji zostanie przypisany do okresu już rozliczonego.
Dozw. księgowanie VAT do - Określa datę końcową okresu, w jakim dozwolone jest rozliczanie podatku VAT z księgowanych transakcji. Jeśli pole jest puste, oznacza to, że brak informacji o końcu okresu rozliczenia VAT i istnieje ryzyko, że podatek VAT z księgowanej transakcji zostanie przypisany do okresu, który będzie rozliczany w dalekiej przyszłości.
Uwaga
Jeśli obydwa pola: Dozw. księgowanie VAT od i Dozw. księgowanie VAT do są puste w wierszu z ustawieniami wybranego użytkownika na stronie Ustawienia użytkownika, system traktuje to jako brak ustawienia szczególnego okresu VAT dla tego użytkownika i stosuje dla niego dozwolony okres ustawiony na stronie Ustawienia księgi głównej.
Ustawienia zdefiniowane na stronie Ustawienia użytkownika mają wyższy priorytet niż ustawienia zdefiniowane na stronie Ustawienia księgi głównej. Oznacza to, że dla wybranych użytkowników można ustawić inne dozwolone okresy VAT (na stronie Ustawienia użytkownika), niż obowiązujące dla pozostałych użytkowników (na stronie Ustawienia księgi głównej).
Okresy VAT
JPK VAT bazuje na ustawieniach okresów VAT będących częścią Polish Localization. Aby utworzyć nowe okresy VAT:
Wybierz ikonę
, wprowadź Okresy VAT, a następnie wybierz powiązane łącze.
Wybierz akcję Zaktualizuj-utwórz okresy VAT.
Wprowadź datę początkową, określającą od kiedy zostaną utworzone okresy VAT oraz przypisz typ składanej deklaracji VAT.
W ramach modyfikacji dotyczącej JPK VAT, zostały wprowadzone zmiany w funkcjonalności Okresy VAT. Na stronie Okresy VAT zostały dodane kolumny:
- Data końcowa - Określa datę końca danego okresu VAT.
- Wymagana deklaracja - Określa, że konieczne jest dołączenie do JPK VAT również elementów deklaracji VAT.
- Typ okresu deklaracji - Określa typ deklaracji VAT wybrany przez firmę do rozliczeń VAT, dostępne wartości to Miesięczna lub Kwartalna.
- Nr okresu deklaracji - Określa kolejny numer deklaracji VAT w danym roku podatkowym.
Dodane zostały również funkcje zamykania i ponownego otwierania okresów VAT. Zamknięcie okresu VAT powoduje blokadę księgowań transakcji mających wpływ na rozliczenie VAT oraz zmianę atrybutów VAT w danym okresie.
Zdarza się, iż okresy sprawozdawcze VAT i okresy obrachunkowe się nie pokrywają. Aby ułatwić raportowanie i księgowanie VAT zgodne z okresami VAT oraz tworzenie wewnętrznych i ustawowych raportów zgodnych z okresami obrachunkowymi, w ramach funkcji Data obowiązku VAT zostały dodane Okresy VAT.
Przełożony VAT
Dla podatku VAT zaksięgowanego z transakcji oznaczonych jako Przełożony VAT, konieczne jest wskazanie kont księgi głównej, które mogą być inne niż te przeznaczone do księgowania zwykłego podatku VAT należnego i naliczonego. Aby wybrać konta księgi głównej odpowiednie dla przełożonego VAT:
Wybierz ikonę
, wprowadź Ustawienia księgowe VAT, a następnie wybierz powiązane łącze.
Na stronie Ustawienia księgowe VAT zaznacz wiersz z wybraną kombinacją kodów w polach Gosp. grupa księgowa VAT i Tow. grupa księgowa VAT, a następnie wybierz Edycja.
Na stronie Kartoteka ustaw. księg. VAT na skróconej karcie Sprzedaż uzupełnij pole Konto przełoż. należnego VAT, a na skróconej karcie Zakupy uzupełnij pola: Konto przełoż. naliczonego VAT i Konto przełoż. odwrotnego obciążenia. W wymienionych polach można rozwinąć listę kont księgi głównej i wybrać spośród nich właściwe.
Księgowanie z uwzględnieniem daty obowiązku VAT
Zakup
Aby księgować transakcje zakupu, sprzedaży i serwisu z wykorzystaniem funkcjonalności Data obowiązku VAT, użytkownik musi mieć możliwość wprowadzania daty obowiązku VAT na wszystkich właściwych stronach w systemie: nagłówkach dokumentów, wierszach dzienników itp.
Aby zaksięgować transakcję zakupu z użyciem funkcjonalności Data obowiązku VAT:
Wybierz ikonę
, wprowadź Faktury zakupu, a następnie wybierz powiązane łącze.
Na stronie Faktury zakupu wybierz Nowy i standardowo wprowadź dane o fakturze zakupu.
Na skróconej karcie Ogólne w pole Data obowiązku VAT system automatycznie wprowadza wartość z pola Data wpływu dokumentu. Jeżeli, to konieczne zmień datę w polu Data obowiązku VAT na inną niż domyślna.
Zaksięguj fakturę zakupu w standardowy sposób.
Sprawdź datę obowiązku VAT w zaksięgowanej fakturze zakupu. W tym celu wyszukaj Zaksięgowane faktury zakupu.
Wybraną zaksięgowaną fakturę zakupu wyświetl w formie kartoteki.
Możesz też sprawdzić, jak data obowiązku VAT została zapisana na stronie Zapisy VAT. Aby to zrobić wybierz w zaksięgowanej fakturze zakupu akcję Znajdź zapisy, a następnie Zapis VAT i Pokaż powiązane zapisy.
Sprzedaż
Aby zaksięgować transakcję sprzedaży z użyciem funkcjonalności Data obowiązku VAT:
Wybierz ikonę
, wprowadź Faktury sprzedaży, a następnie wybierz powiązane łącze.
Na stronie Faktury sprzedaży wybierz Nowy i standardowo wprowadź dane o fakturze.
Na skróconej karcie Ogólne wpisz wartość do pola Data dostawy/usługi lub filtr dat okresu faktury. Jeżeli faktura dotyczy okresu (okres, którego dotyczy faktura w przypadkach, o których mowa w art. 19a ust. 3 zdanie pierwsze i ust. 4 oraz ust. 5 pkt 4 ustawy) wpisz w polu Data dostawy/usługi lub filtr dat okresu faktury filtr daty w formacie Data początkowa okresu..Data końcowa okresu (np. 01.01.2023..31.01.23). Wartość początkowa okresu zostanie zapisana w osobnym polu, a wartość końcowa okresu faktury zostanie zapisana jako Data dostawy towaru/wykonania usługi i wprowadzona do pola Data obowiązku VAT. W przypadku faktury z określoną datą dostawy towaru/wykonania usługi w pole Data dostawy/usługi lub filtr dat okresu faktury wpisujemy pojedynczą datę, która zostanie przeniesiona do pól Data dostawy towaru/wykonania usługi i Data obowiązku VAT. Jeżeli to konieczne, zmień datę w polu Data obowiązku VAT na inną niż domyślna.
Uwaga
Jeżeli data lub zakres dat zostaną prawidłowo rozpoznane i wstawione do odpowiednich pól, wartość w polu Data dostawy/usługi lub filtr dat okresu faktury po odświeżeniu strony zostanie usunięta.
Zaksięguj fakturę sprzedaży w standardowy sposób.
Sprawdź datę obowiązku VAT w zaksięgowanej fakturze sprzedaży. W tym celu wyszukaj Zaksięgowane faktury sprzedaży.
Wybraną zaksięgowaną fakturę sprzedaży wyświetl w formie kartoteki.
Możesz też sprawdzić, jak data obowiązku VAT została zapisana na stronie Zapisy VAT. Aby to zrobić w zaksięgowanej fakturze sprzedaży wybierz akcję Znajdź zapisy, a następnie Zapis VAT i Pokaż powiązane zapisy.
Uwaga
Pole Data obowiązku VAT jest dostępne do edycji w następujących dokumentach: zamówienie zakupu, faktura zakupu, zamówienie zwrotu zakupu, faktura korygująca zakupu, zamówienie sprzedaży, faktura sprzedaży, zamówienie zwrotu sprzedaży, faktura korygująca sprzedaży. Pole Data obowiązku VAT można też edytować w wierszach dzienników głównych oraz na stronie VAT - dodatkowe informacje.
Po zaksięgowaniu transakcji z VAT, data obowiązku VAT jest zapisywana w zaksięgowanych dokumentach: zaksięgowana faktura zakupu, zaksięgowana faktura korygująca zakupu, zaksięgowana faktura sprzedaży, zaksięgowana faktura korygująca sprzedaży. Data obowiązku VAT zapamiętana jest również w tabelach: Zapis VAT oraz Szczegółowy zapis VAT.
VAT pochodzący z różnych transakcji może być rozliczany w okresie innym niż księgowana jest transakcja podlegająca opodatkowaniu. Okres rozliczenia zależy od różnych czynników i może być ustalany w różny sposób.
W sytuacji, gdy okres rozliczenia podatku VAT zależy od terminu zapłaty, zastosowanie mają ustawienia związane z VAT niezrealizowanym, a kwota podatku może być księgowana na odrębnych kontach.
W sytuacji, gdy okres rozliczenia VAT jest znany w momencie księgowania transakcji, można od razu wybrać okres rozliczenia wprowadzając właściwą datę obowiązku VAT, która może różnić się od daty księgowania.
W sytuacji, gdy z pewnych przyczyn okres rozliczenia VAT nie jest znany w momencie księgowania transakcji podlegającej opodatkowaniu, można użyć funkcjonalności przełożonego VAT, a podatek może być zaksięgowany na odrębnym koncie księgi głównej. Zasady te dotyczą zarówno normalnego VAT, jak i odwrotnego obciążenia. Na stronie Ustawienia księgowe VAT dla każdej kombinacji grup Gosp. grupa księgowa VAT i Tow. grupa księgowa VAT można przypisać oddzielne konta K/G do księgowania kwoty podatku VAT przełożonego i niezrealizowanego, dotyczy to również odwrotnego obciążenia, która też może być przełożona lub niezrealizowana.
W sytuacji, gdy podatek VAT jest jednocześnie przełożony i niezrealizowany, konieczne jest zachowanie właściwej kolejności w jego realizacji: najpierw realizacja przełożonego VAT (funkcją Realizuj przełożony VAT uruchamianą na stronie Arkusz rozliczania VAT), a później realizacja niezrealizowanego VAT (poprzez rozliczenie należności lub zobowiązania z płatnością). Polish Localization w ramach obsługi podatku VAT została wyposażona w zabezpieczenia, które nie dopuszczają innej kolejności realizacji podatku VAT.
W sytuacji, gdy kwota odwrotnego obciążenia jest jednocześnie przełożona i niezrealizowana, obowiązują zasady opisane powyżej. Jeżeli w odwrotnym obciążeniu wystąpiła różnica w kursie wymiany, może ona zostać zaksięgowana po realizacji przełożonego i niezrealizowanego VAT.
Przełożony VAT (oznaczanie podpisanych faktur korygujących sprzedaży)
Przełożony VAT to funkcjonalność wykorzystywana, gdy kwota podatku VAT musi zostać zawieszona, ze względu na brak możliwości jej rozliczenia w danym momencie.
Przełożony VAT ma szczególne znaczenie w obsłudze faktur korygujących sprzedaży. Zgodnie z przepisami polskiego prawa, podatek VAT z tytułu faktury korygującej sprzedaży może być obniżony dopiero po otrzymaniu potwierdzenia, iż odbiorca otrzymał fakturę korygującą sprzedaży. Stąd wynika potrzeba przełożenia zmniejszenia kwoty podatku VAT na okres pomiędzy wystawieniem faktury korygującej sprzedaży a otrzymaniem potwierdzenia.
Funkcjonalność Przełożony VAT zostanie opisana na przykładzie faktur korygujących sprzedaży, ale może być wykorzystana w następujących dokumentach: zamówienie zakupu, faktura zakupu, zamówienie zwrotu zakupu, faktura korygująca zakupu, zamówienie sprzedaży, Faktura sprzedaży, zamówienie zwrotu sprzedaży, faktura korygująca sprzedaży.
Pole Przełożony VAT można też edytować w wierszach dzienników głównych oraz na stronie VAT - dodatkowe informacje. Po zaksięgowaniu transakcji z VAT, informacja o przełożonym podatku VAT zapisywana jest w zaksięgowanych dokumentach: zaksięgowana faktura zakupu, zaksięgowana faktura korygująca zakupu, zaksięgowana faktura sprzedaży, zaksięgowana faktura korygująca sprzedaży.
Przełożony VAT jest również rejestrowany w tabelach: Zapis VAT oraz Szczegółowy zapis VAT.
Ustawienia domyślnego przełożonego VAT-u na dokumentach korygujących
Aby podatek VAT z faktur korygujących sprzedaży był automatycznie traktowany jako Przełożony VAT do chwili, aż dokument zostanie podpisany przez odbiorcę:
Wybierz ikonę
, wprowadź Ustawienia sprzedaży i należności, a następnie wybierz powiązane łącze.
Na stronie Ustawienia sprzedaży i należności, na skróconej karcie Ogólne zaznacz pole Potwierdzenie faktury korygującej. Pole Przełożony VAT będzie automatycznie zaznaczane w dokumentach Faktura korygująca sprzedaży i Zamówienie zwrotu sprzedaż.
Uwaga
Pole Przełożony VAT, w razie potrzeby, może być również zaznaczone ręcznie w ww. dokumentach (w przypadku kiedy nie zaznaczyliśmy pola Potwierdzenie faktury korygującej w Ustawienia sprzedaży i należności).
W pozostałych dokumentach pole Przełożony VAT musi być zawsze zaznaczane ręcznie, jeśli użycie przełożonego VAT jest wymagane.
Przełożony VAT na fakturze korygującej sprzedaży
Warunkiem do rozpoczęcia korzystania z funkcjonalności Przełożony VAT jest zdefiniowanie właściwych ustawień, opisanych w sekcji Przełozony VAT.
Aby utworzyć i wystawić fakturę korygującej sprzedaży:
Wybierz ikonę
, wprowadź Faktury korygujące sprzedaży., a następnie wybierz powiązane łącze.
Na stronie, która się otworzy, wybierz Nowy i standardowo wprowadź dane faktury korygującej sprzedaży.
Zwróć uwagę na pole Przełożony VAT na skróconej karcie Ogólne. Pole powinno przyjąć wartość zgodną z wcześniej zdefiniowanymi ustawieniami.
Uwaga
Jeśli podatek VAT z faktury korygującej sprzedaży powinien być zaksięgowany i rozliczony jak zwykły (nie przełożony), zdejmij znacznik z pola Przełożony VAT na skróconej karcie Ogólne - system zaktualizuje tę informację we wszystkich wierszach dokumentu.
Zaksięguj fakturę korygującą sprzedaży w standardowy sposób.
Sprawdź pole Przełożony VAT w zaksięgowanej fakturze korygującej sprzedaży. W tym celu wyszukaj Zaks. faktury koryg. sprzed.
Wybraną zaksięgowaną fakturę korygującą sprzedaży wyświetl w formie kartoteki.
Można też sprawdzić, jak przełożony VAT został zapisany na stronie Zapisy VAT. Aby to zrobić w zaksięgowanej fakturze zakupu wybierz akcję Znajdź zapisy, a następnie Zapis VAT i Pokaż powiązane zapisy.
Na uwagę zasługują też zapisy utworzone na stronie Zapisy księgi głównej. Kwota przełożonego należnego podatku VAT została zaksięgowana na inne konto K/G niż zwykły należny podatek VAT (zgodnie z wcześniej zdefiniowanymi ustawieniami). W celu sprawdzenia zapisów księgi głównej, w zaksięgowanej fakturze zakupu wybierz Znajdź zapisy, następnie zaznacz wiersz Zapis K/G wybierz Pokaż powiązane zapisy:
Po otrzymaniu od odbiorcy potwierdzenia faktury korygującej sprzedaży, należy zrealizować przełożony VAT. Proces realizacji VAT'u przełożonego został opisany w rozdziale Arkusz rozliczenia VAT. Jeśli VAT został zrealizowany przez pomyłkę istnieje możliwość ponownego jego przełożenia również za pomocą arkusza rozliczenia VAT.
Sposób, w jaki należy realizować przełożony VAT z dokumentów innych niż zaksięgowana faktura korygująca sprzedaży, opisany jest w rozdziale Arkusz rozliczania VAT.
Przełożony VAT w dokumentach księgowanych przez dziennik główny
W wierszach dziennika głównego możliwe jest zaksięgowanie przełożonego VAT dla dokumentów typu Faktura lub Faktura korygująca i głównego typu księgowania Sprzedaż lub Zakup.
Aby zaksięgować dokument zakupu przez dziennik główny wykorzystując funkcjonalność Przełożony VAT:
- Wybierz ikonę
, wprowadź Dzienniki główne, a następnie wybierz powiązane łącze.
- W wierszu dziennika wypełnij odpowiednio pola.
- W polu Typ dokumentu wybierz Faktura.
- W polu Główny typ księgowania wybierz Zakup.
- W polach Gł. gosp. grupa księgowa, Gosp. grupa księgowa VAT i Tow. grupa księgowa VAT wybierz grupy odpowiadające ustawieniom zgodnym z danymi na dokumencie.
- Uzupełnij pole Data księgowania, Data obowiązku VAT, Data dokumentu i Data wpływu dokumentu/dostawy.
- Wypełnij pole Nr dok. zewn. JPK.
- W wierszu dziennika głównego zaznacz pole Przełożony VAT. Kwota VAT wykazana w dokumencie zostanie wówczas zaksięgowana na koncie wskazanym w ustawieniach księgowych VAT.
Uwaga
Pole Przełożony VAT można zaznaczyć, korzystając z funkcji w wierszu VAT - dodatkowe informacje.
- Uzupełnij pozostałe pola wiersza dziennika w standardowy sposób.
- Zaksięguj wiersze dziennika w standardowy sposób.
- Aby zrealizować Przełożony VAT z tego wiersza dziennika, skorzystaj z arkusza rozliczenia VAT. Dodatkowe informacje na ten temat zamieszczono w artykule Arkusz rozliczania VAT.
Uwaga
Pole Przełożony VAT nie będzie automatycznie zaznaczane w przypadku typu dokumentu Faktura korygująca sprzedaży w wierszu dziennika, jeśli pole Potwierdzenie faktury korygującej na stronie Ustawienia sprzedaży i należności jest zaznaczone. W przypadku księgowania takiego dokumentu przez dziennik główny pole Przełożony VAT musi być zaznaczane ręcznie.