Wykaz podatników VAT
Zgodnie z przepisami przy transakcjach powyżej 15 tys. zł płatności na rzecz kontrahenta należy dokonać przelewem na jego rachunek bankowy. Od stycznia 2020 r. taka płatność powinna trafić na rachunek kontrahenta znajdujący się w wykazie podatników VAT. Wówczas płatność jest bezpieczna, a płatnik nie ponosi negatywnych konsekwencji podatkowych.
Jeśli płatność dokonywana jest na inny rachunek niż wskazany w wykazie, wówczas nie można zaliczyć tego wydatku do kosztów uzyskania przychodów. Nabywca będzie również solidarnie odpowiadać ze sprzedawcą, który jest czynnym podatnikiem VAT, za jego zaległości podatkowe w tej części podatku VAT, która przypada na płatność za transakcję potwierdzoną fakturą, a dokonaną przelewem na rachunek inny niż zawarty na wykazie podatników VAT, na dzień zlecania przelewu.
Ważne
Istotne będzie, czy rachunek znajdował się w wykazie w dniu zlecenia przelewu. Decyduje przy tym dzień zlecenia przelewu, a nie obciążenia rachunku nabywcy czy uznania rachunku sprzedawcy.
Jeżeli w ciągu 3 dni od dnia zlecenia przelewu, płatnik poinformuje naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury o numerze rachunku, na który został zlecony przelew, to będzie mógł zaliczyć wydatek do kosztów uzyskania przychodów. Nie poniesie on również odpowiedzialności solidarnej, mimo że wpłata trafiła na inny rachunek niż wskazany w wykazie podatników VAT. Dodatkowo płatnik nie będzie odpowiadał solidarnie, jeśli zapłaci przy użyciu mechanizmu podzielonej płatności.
Metody weryfikacji
Metoda sprawdzania | Określa miejsce w którym konta bankowe będą weryfikowane. Możliwe do wyboru opcje to: |
---|---|
API | Konta są weryfikowane tylko w API. |
Użyj API na zamówieniu zakupu | Weryfikacja przez API zostanie użyta dla zamówieniu zakupu. Domyślnie konta wprowadzane na zamówieniu zakupu nie są weryfikowane w API niezależnie od reszty ustawień. |
Maksymalny rozmiar zapytania API | Określa maksymalny rozmiar paczki wysyłanej do API. Wartość ta nie powinna być większa niż wartość podana przez Ministerstwo Finansów, gdyżw przypadku wprowadzenia zbyt dużej wartości, zapytanie może zwrócić błąd. |
W związku z techniczną naturą ustawień, dostęp do nich powinni mieć wyłącznie administratorzy systemu.
Uwaga
Aby status konta bankowego został sprawdzony w wykazie podatników VAT, konieczne jest aby w przypadku nabywcy oraz dostawcy, dla którego weryfikowane jest konto bankowe, ustawiona była wartość PL w polu Kod kraju/regionu. (Na stronie Kraje/Regiony w polu Kod ISO należy ustawić wartość PL w wierszach, gdzie w polu Kod kraju/regionu ustawiono PL.) Wynika to z faktu, że w wykazie podatników VAT widnieją tylko przedsiębiorstwa zarejestrowane w Polsce. W przypadku innego kodu kraju, status konta bankowego pokaże wartość Nie dotyczy. Dodatkowo została przygotowana strona Ustawienia wykazu podatników VAT.
Faktoring
W przypadku gdy użytkownik chce zweryfikować konto bankowe będące kontem faktoringu, należy na stronie Kartoteka konta bankowego nabywcy lub Odbiorcy na karcie Ogólne zaznaczyć pole Faktoring. Dzięki temu, status konta bankowego będzie sprawdzany niezależnie od nr NIP.
Pobieranie danych z serwisów rządowych
Funkcjonalność znana wcześniej jako Pobierz dane z BIR, została rozbudowana. Można ją aktualnie znaleźć na stronach Kartoteka nabywcy, Kartoteka dostawcy, oraz Kartoteka kontaktu pod nazwą Pobierz dane z serwisów rządowych.
Funkcja umożliwia pobieranie danych z BIR oraz z Wykazu podatników VAT. Została ona rozbudowana o tworzenie nowych kont bankowych nabywcy oraz kont bankowych dostawcy na podstawie danych pobranych z Wykazu podatników VAT. Dodana została również możliwość pobrania danych na podstawie numeru REGON.
Procedura tworzenia nowego nabywcy, dostawcy lub kontaktu została rozbudowana o dodatkowe kroki. Teraz użytkownik może zdecydować czy pobrać dane z BIR czy z wykazu podatników VAT. W przypadku pobrania danych z wykazu podatników VAT, system zaproponuje dodatkowo konta bankowe dla nabywcy lub dostawcy. W przypadku gdy Użytkownik nie będzie miał uprawnień do tworzenia nowych kont bankowych, konta bankowe nie zaproponują się.
Pobieranie danych z BIR
Procedura pobierania danych z BIR zostanie opisana na przykładzie dostawcy. Procedura jest analogiczna dla nabywcy oraz kontaktu. Aby pobrać dane z BIR (Internetowej Bazy danych):
Otwórz stronę Karoteka dostawcy dla wybranego dostawcy.
Na stronie Kartoteka dostawcy na wstążce wybierz Funkcje, Pobierz dane z serwisów rządowych. Uruchomi się wówczas strona Dane z serwisów rządowych.
W polach na karcie skróconej Dane aktualizujące uzupełniana jest kopia danych z BIR lub Wykazu podatników VAT. Wszystkie pola są edytowalne - użytkownik może zmienić ich zawartość. Dane z tych pól zostaną skopiowane do kartoteki Nabywcy po wybraniu akcji Aktualizuj kartotekę nabywcy.
Na stronie Dane z serwisów rządowych na karcie Dane do wyszukania w polu NIP do wyszukania wprowadź NIP (10 cyfr) kontrahenta.
Na wstążce wybierz Akcje, Pobieranie danych, Pobierz dane z BIR.
Dane aktualizujące zostaną uzupełnione danymi pobranymi z BIR. Pojawi się również karta Dane z BIR, w której pola są nieedytowalne - zaprezentowane są w nich dane kontrahenta umieszczone w BIR.
Uwaga
Jeśli wcześniej pobraliśmy dane z wykazu podatników VAT lub ręcznie wprowadziliśmy dane na karcie Dane aktualizujące, pojawi się pytanie czy zastąpić dane aktualizujące danymi z BIR.
Pobieranie danych z Wykazu podatników VAT
Aby pobrać dane z wykazu podatników VAT:
Na stronie Dane z serwisów rządowych na karcie Dane do wyszukania uzupełnij pole NIP do wyszukania lub Regon do wyszukania.
Na wstążce wybierz Akcje, Pobieranie danych, Pobierz dane z wykazu podatników VAT.
Dane aktualizujące zostaną uzupełnione danymi pobranymi z Wykazu podatników VAT. Pojawi się również karta Dane z Wykazu podatników VAT, w której pola są nieedytowalne - zaprezentowane są w nich dane kontrahenta umieszczone w Wykazie podatników VAT.
Uwaga
Jeśli wcześniej pobraliśmy dane z BIR lub ręcznie wprowadziliśmy dane na karcie Dane aktualizujące, pojawi się pytanie czy zastąpić dane aktualizujące danymi z Wykazu podatników VAT.
Konta bankowe z Wykazu podatników VAT
W przypadku pobierania danych dla nabywcy oraz dostawcy, użytkownik musi również wybrać konta bankowe, które chce dodać do systemu. W przypadku gdy użytkownik nie ma uprawnień do dodawania kont bankowych, dane dotyczące kont nie pobiorą się.
Aby wybrać konta bankowe:
Wybierz Pobierz dane z wykazu podatników VAT.
Jeśli na skróconej karcie Dane z wykazu podatników VAT pole Liczba kont bankowych (WPV) zawiera liczbę większą od 0, klkinij na nią lub wybierz Otwórz listę kont bankowych.
Zostanie wyświetlona lista kont bankowych pobranych z Wykazu podatników VAT.
Pole Kod istniejącego konta wskazuje, że konto bankowe o takim numerze zostało już dodane. Zostanie wówczas wpisany w tym miejscu kod konta bankowego dla istniejącego w systemie konta bankowego z takim samym numerem IBAN. W polu Nr konta bankowego (WPV) znajduje się numer konta pobrany z wykazu podatników VAT. Pole Akcja oznacza akcję, jaką chcemy wykonać dla konta. Domyślnie dla wszystkich nieistniejących kont bankowych wybrana będzie akcja Utwórz nowe.
Edycja istniejącego konta bankowego
Aby edytować dane dotyczące kont bankowych:
Zaznacz konto bankowe, które chcesz edytować.
Wybierz Edytuj. Zostanie wyświetlona strona Konto bankowe z Wykazu podatników VAT.
Na karcie Dane aktualizujące widoczne są zaproponowane dane konta bankowego dla nabywcy lub dostawcy. Dane można edytować a następnie zamknąć.
Uwaga
W przypadku modyfikacji danych aktualizujących, pole Akcja automatycznie zmieni wartość na Utwórz nowe lub Zaktualizuj istniejące.
Aktualizacja danych konta bankowego
Aby dodać lub zaktualizować konta bankowe nabywcy, w oknie Lista kont bankowych z wykazu podatników VAT wybierz Zaktualizuj konta bankowe nabywcy.
Aby zaktualizować kartotekę nabywcy, Dane z serwisów rządowych wybierz Zaktualizuj kartotekę nabywcy.
Uwaga
Jeśli użytkownik zapomni zaktualizować konta w oknie Lista kont bankowych z wykazu podatników VAT, a będą istnieć konta bankowe z ustawioną akcją Utwórz nowe lub Zaktualizuj istniejące, zostanie zapytany, czy zaktualizować konta bankowe w momencie aktualizacji kartoteki Dostawcy lub Nabywcy.
Jeśli w kartotece nabywcy będą znajdować się już dane, zostanie wyświetlone zapytanie, czy zastąpić aktualne dane danymi znajdującymi się na karcie Dane aktualizujące.
Pobieranie tylko danych kont bankowych
Użytkownik ma możliwość pobrania wyłącznie danych dotyczacych kont bankowych z wykazu podatników VAT. Może dzięki temu dodać konto bankowe nabywcy oraz konto bankowe dostawcy.
Funkcja pobierania danych kont bankowych wygląda analogicznie w przypadku konta bankowego nabywcy oraz dostawcy, w związku z czym przedstawione zostanie tylko pobieranie kont bankowych dla dostawcy.
Aby pobrać dane kont bankowych dostawcy:
Otwórz stronę Karoteka dostawcy dla wybranego dostawcy.
Na wstążce wybierz Konta bankowe.
W oknie Lista kont bankowych wybierz Pobierz konta bankowe z wykazu podatników VAT.
Konta bankowe zostaną pobrane z wykazu podatników VAT. Następnie zostanie uruchomiona strona Lista kont bankowych z wykazu podatników VAT.
Uwaga
Konta bankowe nie zostaną pobrane, jeśli w przypadku dostawcy dla którego konta są pobierane, nie uzupełnio poprawnie pola NIP (10 cyfr).
Rejestr zapytań Wykazu podatników VAT
Informacja o weryfikacj, czy numer konta bankowego kontrahenta jest zarejetsrowany w wykazie podatników VAT, zostaje zapisana na stronie Rejestr zapytań wykazu podatników VAT. Użytkownik może sprawdzić identyfikator zapytania, który został zwrócony podczas weryfikacji w wykazie podatników VAT.
NIP/REGON - Określa numer, który był podstawą zapytania.
Nr konta bankowego - Okresla numer konta bankowego, które było sprawdzane.
Identyfikator użytkownika- Określa użytkownika, który dokonywał weryfikacji.
Status - Określa odpowiedź zwróconą przez API Ministerstwa Finansów.
Data weryfikacji - Okresla datę, na jaką dany numer konta jest zgłoszony.
Data i godzina zapytania - Określa datę i godzinę wysłania zapytania do API. Jest to parametr zwrócony przez API.
Identyfikator zapytania - Określa identyfikator zwrócony podczas składania zapytania, który jest dowodem, że zapytanie zostało złożone. W przypadku weryfikacji w pliku, identyfikator zapytania to nazwa pliku w którym konto bankowe było weryfikowane.
Zależnie od zdefiniowanych ustawień, pole Źródło weryfikacji będzie wskazywało miejsce, w którym konto bankowe zostało zweryfikowane.
Uwaga
W przypadku wybrania opcji Plik i API mogą utworzyć się dwa zapisy w dzienniku zapytań.
Uwaga
W zamówieniu zakupu, funkcja Sprawdź podatnika VAT została zamieniona na funkcję Sprawdź kontrahenta. Funkcja wykonuje te same czynności co wcześniej.