E-zwolnienia lekarskie
Ewidencja zwolnień lekarskich z PUE odbywa się poprzez import pliku w formacie csv. Po wyeksportowaniu pojedyńczego lub wiele zwolnień lekarskich z portalu PUE należy zapisać je z rozszerzeniem .csv, a następnie zaimportować do systemu.
Import zwolnienia lekarkiego
W celu zaimportowania zwolnienia lekarskiego:
- Wybierz ikonę , wprowadź E-ZLA, a następnie kliknij w powiązane łącze.
- Otworzy się strona Lista importów e-ZLA
- Z dostępnych na belce akcji wybierz Import
- Pojawi się okienko Importuj. Aby dodać plik przeciągnij go do ramki lub kliknij w ramkę w celu wskazania odpowiedniego pliku do importu.
- Jeśli plik nie zawiera błędów zostanie zaimportowany.
- W celu zobaczenia szczegółów zaimportowanego pliku można przejść do kartoteki importu e-ZLA. Zobacz: Kartoteka importu e-ZLA
Kartoteka importu e-ZLA
Aby zobaczyć dane z zaimportowanego pliku:
- Zaimportuj plik zgodnie z instrukcją opisaną w nagłówku Import zwolnienia lekarskiego
- Na stronie Lista importów e-ZLA kliknij lewym przyciskiem myszy na zaimportowany wiersz z danymi aby go podświetlić.
- Z dostępnych na belce akcji wybierz Zarządzaj i wskaż Widok
- Otworzy się strona Kartoteka importu e-ZLA
W kartotece importu e-ZLA dostępne są informacje pochodzące z zaimportowanego pliku. Kartoteka składa się z dwóch skróconych kart Ogólne i Wiersze.
Skrócona karta Ogólne
W skróconej karcie Ogólne, wskazany są pola:
- Identyfikator użytkownika - identyfikator osoby, która dokonała importu zwolnienia lekarskiego do systemu.
- Źródło - określa źródło pochodzenia danych
Skrócona karta Wiersze
W skróconej karcie Wiersze widoczne są wiersze ze zwolnieniami lekarskimi pochodzącymi z importowanego pliku. Ostatnie kolumny w skróconej karcie Wiersze, informują o przyczynie nieutworzenia zwolnienia lekarskiego dla wskazanego wiersza oraz dają możliwość ręcznego anulowania ostrzeżeń.
- Nr wiersza - określa numer wiersza zaimportowanego w danym imporcie
- Seria i numer - seria u numer zwolnienia lekarskiego
- Nr ID - numer ubezpieczonego wpisany na zwolnieniu lekarskim
- Imię i Nazwisko - dane osobowe zaimportowanego zwolnienia lekarskiego
- Data urodzenia - data urodzenia wskazanej osoby
- Okres choroby - okres na jaki zostało wysatwione zwolnienie lekarskie
- Okres hospitalizacji - okres w jakim zwolnienie opiewa na pobyt w szpitalu
- Wskazania lekarskie - wskazania lekarskie umieszczone na zwolnieniu lekarskim
- Kody - kod wsazany na badaniu lekarskim
- Data dokumentu - data wystawienia zwolnienia lekarskiego
- Nr pracownika - numer pracownika w systemie
Po sprawdzeniu zaimportowanego pliku z danymi w systemie mogą pojawić się poniższe komunikaty:
Jest duplikatem - jeśli przy sprawdzaniu zaimportowanego pliku z wprowadzonymi już danymi do systemu, system zauważy, że wprowadzane zwolnienie lekarskie zostało już wcześniej zaimportowane, zaznaczy tą opcję.
Brak zgł. Do ubezpieczeń - jeśli przy sprawdzaniu zaimportowanego pliku z wprowadzonymi już danymi do systemu, system zauważy brak zgłoszenia pracownika do ubezpieczenia, zaznaczy tą opcję.
Okres zwolnień się pokrywa - jeśli przy sprawdzaniu zaimportowanego pliku z wprowadzonymi już danymi do systemu, system zauważy, że daty co najmniej jednego zwolnienia lekarskie pokrywają się z właśnie zaimportowanym zwolnieniem, zaznaczy tą opcję.
Okres nieobecności się pokrywa - jeśli przy sprawdzaniu zaimportowanego pliku z wprowadzonymi już danymi do systemu, system zauważy, że daty innej wprowadzonej nieobecności pokrywają się z datami zaimportowanego zwolnienia lekarskiego, zaznaczy tą opcję
Okres RCP się pokrywa - jeśli przy sprawdzaniu zaimportowanego pliku z wprowadzonymi już danymi do systemu, system zauważy, że w RCP głównym są wprowadzone składniki w danym okresie, pokrywające się datami z importowanym zwolnieniem lekarskim, zaznaczy tą opcję.
Zablokowany - jeśli system, napotkał na jeden z powyższych ostrzeżeń lub jeśli nie znalazł w bazie pracownika, zaznaczy tą opcję.
Uwaga
Pole Zablokowany można odznaczyć, co pozwoli na utworzenia zwolnienia lekarskiego. W przypadku gdy system nie znalazł w bazie danych pracownika o numerze ID wskazanym w zaznaczonym wierszu lub jeśli przy sprawdzaniu danych system uzna, że wprowadzany wiersz jest dulikatem wówczas nie ma możliwości odznaczenia pola Zablokowany.
Anulowany ręcznie - aby anulować wszystkie ostrzeżenia. To pole użytkownik zaznacza sam, jeśli chce zignorować pojawiające się otrzeżenia i pozwolić na utworzenie zwolnienia lekarskiego.
Po prawej stronie kartoteki znajdują się dane szczegółowe dotyczące zaznaczonego wiersza, pochodzące z zaimportowanego zwolnienia lekarskiego oraz dane szczegółowe pracownika z systemu.
Weryfikacja danych z e-ZLA
Po zaimportowaniu zwolnienia lekarskiego, należy zweryfikować poprawność zaimportowanych danych. W tym celu:
Zaimportuj plik zgodnie z instrukcją opisaną w nagłówku Import zwolnienia lekarskiego
Na stronie Lista importów e-ZLA kliknij lewym przyciskiem myszy na zaimportowany wiersz z danymi aby go podświetlić.
Z dostępnych na belce akcji wybierz Sprawdź
Porada
Jeśli wszystkie dane będą poprawne w kolumnie Liczba wierszy z praw. pracownikiem będzie ilość wierszy równa liczbie widocznej w kolumnie Liczba wierszy. Jeśli w danych pojawią się błędy wówczas ilości w wspominaych kolumnach będą się od siebie różnić. Aby zobaczyć wówczas u których pracowników pojawiły się błędy należy przejść do kartoteki e-ZLA. Przejście do kartoteki e-ZLA oraz możliwe komunikaty jakie mogą się pojawić zostały opisane w nagłówku Kartoteka importu e-zla
Po zweryfikowaniu pliku można utworzyć zwolnienie lekarskie, co zostało opisane w nagłówku Tworzenie zwolnienia lekarskiego z e-ZLA
Tworzenie zwolnienia lekarskiego z e-ZLA
Generowanie zwolnienia lekarskiego z zaimportowanego pliku odbywa się w dwóch krokach. Zaimportowany plik musi zostać sprawdzony (Zobacz: Weryfikacja danych z e-ZLA), a następnie na jego podstawie utworzone zwolnienie lekarskie.
W celu utworzenia zwolnienia lekarskiego z zaimportowanego pliku e-ZLA:
- Zaimportuj plik zgodnie z instrukcją Import zwolnienia lekarskiego
- Zweryfikuj plik zgodnie z instrukcją Weryfikacja danych z e-ZLA
- Na stronie Lista importów e-ZLA kliknij lewym przyciskiem myszy na wiersz importu, z którego mają być utworzone zwolnienia lekarskie
- Z dostępnych na belce akcji wybierz Twórz zwolnienia
- Jeśli wszystko zostało pomyślnie przekonwertowane wyświetli się stosowny komunikat. W kolumnie Liczba przekonwertowanych wierszy wyświetli się ilość utworzonych zwolnień lekarskich.
- Zwolnienie lekarskie zostanie utworzone w stanie W opracowaniu i będzie widoczne w liście zwolnień lekarskich danego pracownika.
- Po przejściu do okna Lista zwolnień lekarskich pracownika, należy zmienić stan zwolnienia lekarskiego na Zatwierdzony, zgodnie ze wskazówkami z Zwolnienie lekarskie.