Zdefiniowanie potrącenia indywidualnego
Dla każdego z pracowników możliwe jest wprowadzenie informacji o indywidualnych potrąceniach, które będą uwzględniane w przypadku wypłacenia wynagrodzenia. Wprowadzanie informacji o potrąceniu indywidualnym jest możliwe w oknie Potrącenia indywidualne. Wybranie polecenia, które otworzy okno Lista potrąceń indywidualnych możliwe jest z kilku poziomów:
- Z poziomu listy Kartotek pracowników KIP - wówczas należy wybrać Działy > Kadry i płace > Pracownik > Kartoteki. W widoku Kartoteki z listy wybrać i zaznaczyć kursorem pracownika, który ma mieć dodane potrącenie indywidualne, a następnie, z pozycji wstążki wybrać Nawiguj > Dodatki i potrącenia > Potrącenia indywidualne.
- Z pozycji otwartej Kartoteki wybranego pracownika KIP - W celu otwarcia kartoteki wskazanego pracownika a kolejno z tej kartoteki okna Lista potrąceń indywidualnych należy wybrać Działy > Kadry i płace > Pracownik > Kartoteki. Będąc na liście kartotek wskazać kursorem pracownika dla którego mają być wprowadzone potrącenia indywidualne i albo z pozycji wstążki wybrać Narzędzia główne > Zarządzaj > Edycja/Widok albo dwukrotnym kliknięciem prawym przyciskiem myszy otworzyć Kartoteką pracownika KIP. Po otwarciu Kartoteki pracownika KIP należy z pozycji wstążki wybrać Nawiguj > Pracownik > Dodatki i potrącenia. Z rozwijanej listy Dodatki i potrącenia wybrać Potrącenia indywidualne.
- W oknie Umowy KIP wybranego pracownika - Potrącenia indywidualne można również wprowadzić z poziomu kartoteki umowy danego pracownika. Przejście do Kartoteki umowy KIP zostało opisane w Ewidencja, zatwierdzanie i wydruki umów. Będąc w oknie Kartoteka umowy KIP należy z pozycji wstążki wybrać Narzędzia główne > Przetwarzanie > Potrącenia indywidualne.
Okno Lista potrąceń indywidualnych
Po dokonaniu wyboru jednej z powyższych metod przejścia do akcji Potrącenie indywidualne otworzy się okno Lista potrąceń indywidualnych danego pracownika. W wierszach dostępnych w oknie można zapisywać kolejno potrącenia związane z pracownikiem, które będą uwzględniane przy wyliczeniach listy płac. Aby dodać nowe potrącenie w oknie Lista potrąceń indywidulanych należy wybrać z pozycji wstążki Narzędzia główne > Nowe > Nowe i otworzy się Kartoteka potrącenia indyw.
Kartoteka potrącenia indywidualnego składa się z dwóch skróconych kart: Ogólne i Płatności.
Skrócona Karta Ogólne
- Nr - numer służący do ewidencji danej kartoteki. Numer ten może zostać wprowadzony ręcznie lub automatycznie według wybranej wcześniej serii numeracji. Aby wybrać serię numeracji należy kliknąć w przycisk asysty znajdujący się obok pola Nr. i po otwarciu się okna Lista serii numeracji wybrać Kod serii numeracji, który ma zostać użyty w polu Nr na Kartotece potrącenia indyw.
Nr pracownika - wartość uzupełniona jest domyślnie przez system. Wprowadzony jest numer pracownika, który został wskazany w poprzednich krokach, jako osoba, której należy dodać potrącenie indywidualne.
Imię, Nazwisko - pola te są nieedytowalne i uzupełniane automatycznie przez system danymi przypisanymi do Nr pracownika.
Nr beneficjenta - w polu numer beneficjenta należy wybrać z rozwijanej listy komornika lub innego wierzyciela dla którego potrącenie z wynagrodzenia ma zostać przekazane. Jeśli na liście nie ma wierzyciela można go dodać w oknie Kartoteka beneficjenta KIP co zostało opisane w Kartoteka beneficjenta lub po kliknięciu na przycisk rozwijanej listy wybrać Nowe. Po wybraniu Nowe otworzy się pusta Kartoteka beneficjenta KIP, którą należy uzupełnić zgodnie w wskazówkami podanymi w Kartoteka beneficjenta.
Pola Nazwa beneficjenta i Nazwa beneficjenta 2 są polami nieedytowalnymi, uzupełniają się automatycznie po wybraniu danych w polu Nr beneficjenta.
Typ - w polu wskazuje się poprzez rozwinięcie listy na typ zajęcia komorniczego zgodnie z otrzymanym pismem od wierzyciela. Na podstawie wybranej wartości w polu Typ, w polu % potrącenia wprowadzona zostanie wartość domyślnie przypisana do danego typu zajęcia.
Opis, Nr dokumentu, Data dokumentu, Data wpływu - są polami informacyjnymi, służą do wprowadzenia szczegółowych informacji dotyczących zajęcia. W polu Data dokumentu można uzupełnić datę wybierając z rozwijanej listy kalendarza lub wprowadzić datę ręcznie.
Kwota długu - w tym polu wprowadza się kwotę zajęcia wynikającą z otrzymanego pisma o zajęcie wierzytelności.
Kwota potrącenia - w przypadku gdy w piśmie od komornika dotyczącym zajęcia wierzytelności nie ma podanej kwoty całego zajęcia a jest wskazana kwota miesięcznego potrącenia w polu Kwota potrącenia należy wprowadzić jej wartość.
% potrącenia - wartość w polu % potrącenia jest uzupełniana automatycznie po uzupełnieniu pola Typ i można ją edytować ręcznie. Wartość ta informuje w jakiej wysokości procentowej nastąpi potrącenie z wynagrodzenia danego pracownika.
W polach Data od, Data do - wprowadza się przedział czasowy w jakim potrącenie ma być dokonywane.
Pole Priorytet należy zaznaczyć w przypadku zbiegu zajęć komorniczych aby określić, które z zajęć w pierwszej kolejności należy umniejszać przy zajęciu wynagrodzenia pracownika.
Stan - pokazuje aktualny stan Kartoteki potrącenia indyw. Aby potrącenia mogły być dokonywane z list płac kartoteka musi mieć stan Zatwierdzony. Stan kartoteki można zmienić po przejściu z poziomu wstążki w Narzędzia główne > Przetwarzanie > Zmień stan. Przy zbiegu zajęć komorniczych stan kartoteki potrącenia indywidualnego dla którego zajęcie zostaje wstrzymane należy zmienić i ustawić jako Wstrzymany, wtedy na liście płac nie będą ujęte potrącenia z tej kartoteki. Stan jest ustawiany na Zamknięty gdy zajęcie nie ma być już uwzględniane przy wynagrodzeniach.
Zamknięte listą nr - jeśli wprowadzone i zatwierdzone zajęcie wierzytelności zostanie uwzględnione przy wyliczeniu listy płac, informacje dotyczące listy płac na której zostało rozliczone zajęcie będą widoczne w polu Zamknięte listą nr.
W polu Komentarz można dodawać wszelkiego rodzaju komentarze do kartoteki potrącenia, które są powiązane w danym zajęciem.
Skrócona karta Płatności
Karta płatności zawiera informacje dotyczące warunków płatności dotyczących danego potrącenia.
Kod warunków płatności - w tym polu można ustalić termin płatności po wybraniu z rozwijanej listy odpowiedniego Kodu warunków płatności.
W polu Kod konta bank. beneficjenta należy z rozwijanej listy wskazać numer rachunku bankowego, na który w przypadku dokonywania potrącenia mają być przekazywane środki zajęte z wynagrodzenia. Lista wyświetlonych kont bankowych jest ściśle powiązana z beneficjentem, który został wybrany w skróconej karcie Ogólne w polu Nr beneficjenta. Konta bankowe które zostały przypisane do beneficjenta przy tworzeniu dla niego kartoteki będą zatem widoczne po rozwinięciu listy przy polu Kod konta bank. beneficjenta.
IBAN - wypełni się automatycznie po wybraniu Kodu konta bank. beneficjenta i po odświeżeniu Kartoteki potrącenia indyw.
W polu Szablon polecenia przelewu należy wybrać z rozwijanej listy odpowiedni szablon przelewu dla danego potrącenia.
Dziel przelewy wg nr-u dokum. - Pole to należy zaznaczyć aby system rozdzielał przelewy do beneficjenta według numeru dokumentu, na podstawie którego ma być dokonane potrącenie. Czyli w sytuacji gdy np. komornik prowadzi więcej niż jedną sprawę wówczas potrącenie pracownika z każdego zajęcia będzie tworzone jako osobny przelew z osobnym numerem zajęcia. Jeśli natomiast pole to nie będzie zaznaczone wówczas wszystkie zajęcia dla tego komornika zostaną skumulowane w jednym przelewie. Funkcję tą można ustawić również z poziomu tworzenia kartoteki beneficjenta wówczas odnosi się to do ogólnych zasad beneficjenta. Przy zaznaczeniu funkcji w oknie Kartoteka potrącenia indyw. zasada ta będzie uwzględniana tylko na potrąceniach konkretnego pracownika.
Wstrzymana - wpisanie jakiegokolwiek znaku, słowa w polu Wstrzymana w skróconej karcie Płatności, oznacza wstrzymanie płatności z tytułu zajęcia komorniczego. Wprowadzenie w tym polu treści „NIE" nie spowoduje, że płatność nie będzie wstrzymana. Jakiekolwiek wypełnienie tego pola skutkować będzie, że płatność za wskazane zajęcie nie będzie przeniesiona do wypłaty, do Arkusza płatności dla beneficjentów trafi natomiast do Arkusza wstrzym. płatn. dla beneficjentów. Zatem na liście płac dokona się potrącenie kwoty związanej z zajęciem komorniczym, lecz kwota ta nie będzie przekazana do beneficjenta.
Aby przejść do Arkusza wstrzym. płatn. dla beneficjentów należy przejść po wybraniu Strona główna do Widoku głównego użytkownika - następnie w sekcji Bankowość elektroniczna wybrać Arkusz wstrzym. płatn. dla beneficjentów.
W oknie Arkusz wstrzym. płatności dla benef. kolumna Wstrzymane nie jest pusta, zatem znajdują się tu tylko te płatności dla beneficjentów, które z jakiegoś powodu należało nie przekazywać do beneficjenta.
Po uzupełnieniu wszystkich danych kartotekę należy zatwierdzić aby potrącenie mogło być uwzględniane przy naliczeniach wynagrodzenia na liście płac.