Table of Contents

Nowy pracodawca użytkownik


W oknie Lista pracodawców użytkowników znajduje się akcja umożliwiająca dodanie nowego pracodawcę użytkownika do listy. W celu dodania kartoteki nowego pracodawcy użytkownika, należy z pozycji wstążki wybrać Narzędzia główne > Nowe > Nowe.

Kartoteka pracodawcy użytkownika składa się z sześciu skróconych kart: Ogólne, Zwolnienie lekarskie, Karta pracy, Odprawa emerytalna, Limity godzin UCP i Czas pracy.

Skrócona karta Ogólne

  • W polu Nr nabywcy należy z rozwijanej listy wybrać nabywcę, z którym agencja pracy tymczasowej zawarła umowę o wypożyczeniu pracowników do pracy tymczasowej, który na potrzeby kadrowo płacowe będzie pracodawcą użytkownikiem.

  • W polach Nazwa i Nazwa 2 zostanie wprowadzona nazwa pracodawcy użytkownika po wybraniu danego nabywcy w polu Nr nabywcy. Pola te są edytowalne i mogą być ręcznie zmienione.

  • Pole Status umożliwia dokonanie wyboru czy Kartoteka pracodawcy użytkownika jest aktywna w systemie czy nie. Ręcznie można dokonać zmiany stanu danej kartoteki.

  • Współcz. dopr. do pełn. etatu - (współczynnik dopracowania do pełnego etatu) - pole to używane jest w przypadku zatrudniania pracowników na niepełny etat. W przypadku takich pracowników, należy przy podpisywaniu umowy ustalić po ilu godzinach pracy pracownik będzie otrzymywał dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych. Współczynnik ten może być ustawiony oddzielnie dla danego pracodawcy użytkownika i z poziomu ustawień programu.

W celu przejścia do współczynnika z poziomu ustawień systemu należy wybrać Działy Kadry i płace Ustawienia > Ustawienia KIP i przejść do skróconej karty RCP w pole Współcz. dopr. do pełn. etatu.

Wyższym priorytetem jest obsługiwana Kartoteka pracodawcy użytkownika, a następnie okno Ustawień KIP, co oznacza, że nawet jeśli jakakolwiek wartość będzie wprowadzona w Ustawieniach KIP, w skróconej karcie RCP, w polu Współcz.dopr. do pełn. etatu, wstawienie wartości w Kartotece danego pracodawcy użytkownika w polu Wspołcz. Dopr. Do pełn. etatu będzie uwzględniane u tego pracodawcy w pierwszej kolejności.

W okresach rozliczeniowych dla danej umowy pracownika, nominalna liczba godzin z danego miesiąca dla pełnego etatu zostanie przemnożona przez współczynnik i na tej podstawie system będzie kontrolował maksymalną liczbę godzin roboczych do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu/ okresie rozliczeniowym na niepełnym etacie.

Maksymalną liczbę godzin roboczych wyliczoną przez system przy uwzględnieniu współczynnika, można sprawdzić w oknie Okresy rozliczeniowe pracownika. W tym celu należy przejść do Kartoteki pracownika KIP (przejście do kartoteki pracownika zostało opisane w Ewidencja kartoteki pracownika/zleceniobiorcy ), a następnie z pozycji wstążki wybrać Nawiguj Czas pracy i nieobecności > Okresy rozliczeniowe..

W oknie Okresy rozliczeniowe pracownika w kolumnie Nominalna liczba godzin roboczych wskazana jest liczba godzin do przepracowania w ramach wymiaru etatu, na który został zatrudniony pracownik. Natomiast w kolumnie Maksymalna liczba godzin roboczych wyliczona jest wartość godzin, powyżej których, pracownikowi należy się dodatek za nadgodziny.

  1. Zezwalaj na umowy akordowe po zaznaczeniu tego pola system pozwoli na ewidencje umów w systemie akordowym.

  2. Kalendarz domyślny przypisywany do danej umowy, nie trzeba modyfikować dla wymiarów innych niż cały etat, gdyż oblicza się proporcjonalnie w zależności od tego wymiaru. Oprócz kalendarza domyślnego istnieje możliwość dodania własnych kalendarzy, dopasowanych do konkretnych pracowników. Przy zaznaczonym polu Zezwalaj na niedomyślny kal. dla niepełnego etatu możliwe będzie dodanie takiego kalendarza.

Skrócona karta Zwolnienie lekarskie

W skróconej karcie Zwolnienie lekarskie jest możliwość wskazania w jakiej wysokości ma być wypłacane wynagrodzenie chorobowe. W przypadku gdy pole Kod składnika wyn. chorobowego pozostanie puste, wysokość wynagrodzenia chorobowego będzie liczona standardowo w wysokości 80%. System umożliwia jednak zmianę w zależności od zasad obowiązujących u danego pracodawcy użytkownika. Po wybraniu Kodu składnika wyn. chorobowego, pole Nazwa składnika wyn. chorobowego uzupełni się automatycznie nazwą przypisaną do tego kodu.

Skrócona karta Karta pracy

  • Funkcjonalność związana z polem Wstępne wypełnianie kart pracy działa analogicznie jak pole o tej samej nazwie w oknie Ustawienia KIP w skróconej karcie RCP co zostało opisane w Karty pracy. Pole to w Kartotece pracodawcy użytkownika reaguje zatem tak samo tylko w obrębie pracowników pracujących u tego konkretnego pracodawcy użytkownika.

  • Nie sprawdzaj karty pracy przy zaznaczonej opcji system nie będzie sprawdzał czy w wprowadzonych kartach pracy występują błędy krytyczne i pozwoli zaakceptować kartę pracy która je posiada.

  • W polu Typ importu karty pracy z rozwijanej listy należy wskazać domyślny typ importowanej karty pracy. Szablon importu karty pracy może być Standardowy, Dni w kolumnach i Dni w wierszach. Pole to działa analogicznie do pola o tej samej nazwie w oknie Ustawienia KIP w skróconej karcie RCP, z tą różnicą, że opcje zaznaczone na Kartotece pracodawcy użytkownika są dostępne tylko dla tego konkretnego pracodawcy użytkownika i dla każdego pracodawcy użytkownika mogą być ustalone inne. Jeśli opcje na Kartotece pracodawcy użytkownika będą zaznaczone inne niż w oknie Ustawienia KIP, większym priorytetem dla wskazanego pracodawcy użytkownika będą te, które są ustawione na jego kartotece. Więcej informacji o samym polu oraz typach szablonów zostało przedstawionych w Tworzenie szablonów kart pracy.

  • Pozw. wybrać typ importu KP -pole to działa również analogicznie do pola o tej samej nazwie w oknie Ustawienia KIP w skróconej karcie RCP. Po zaznaczeniu tej opcji na kartotece pracodawcy użytkownika, przy generowaniu szablonu karty pracy w oknie Karty pracy jest możliwość wyboru jakiego typu szablon karty pracy ma być utworzony w MS Excel. Informacje na temat tej opcji w oknie Ustawienia KIP zostały opisane w Tworzenie szablonów kart pracy.

  • Omijaj ostrzeżenia kalendarza po zaznaczeniu tego pola ostrzeżenia pojawiające s* St. godz. nocnych według należy wskazać, czy dla danego pracodawcy użytkownika, stawka za godzinę pracy w nocy będzie liczona od minimalnego wynagrodzenia czy od wynagrodzenia według stawki zaszeregowania

  • St. godz. nocnych - % min wynagr w tym polu, niezależnie od ustawień dla całego systemu można ustawić inny procent minimalnego wynagrodzenia, który posłuży wyliczeniu stawki godziny nocnej za pracę w porze nocnej.

  • Wyr. st. nadgodzin do minimalnej należy zaznaczyć, jeśli wynagrodzenie za nadgodziny ma być wyrównane do stawki wynagrodzenia minimalnego.

Skrócona karta Odprawa emerytalna

  • W skróconej karcie Odprawa emerytalna w pole Odprawa emerytalna należy zaznaczyć, jeśli u danego pracodawcy użytkownika występują odprawy emerytalne w innej wysokości niż wynika to z przepisów. Zgodnie z Kodeksem pracy przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.

  • W polu Miesiące odprawy emerytalnej należy wpisać liczbę miesięcy, za które u danego pracodawcy użytkownika przysługuje odprawa emerytalna.

Skrócona karta Limit godzin UCP

  • Dom. limit godzin UCP wprowadza się domyślną ilość godzin, przez jaką zleceniobiorca może w danym miesiącu wykonywać pracę mając zawartą umowę cywilnoprawną na stawce kwotowej.

  • Dom. limit godzin UCP st. za szt. wprowadza się domyślną ilość godzin, przez jaką zleceniobiorca może w danym miesiącu wykonywać pracę mając zawartą umowę cywilnoprawną na stawce za sztukę.

  • Maks. dni pierwszej um. tymcz pole to umożliwia kontrolę przy zatrudnianiu pracowników, aby ich pierwsza umowa nie przekroczyła określonej ilości dni. Aby kontrola ta działała, należy w polu wprowadzić ilość dni, na które system pozwoli zawrzeć pierwszą umowę pracownika, a przy próbie zawarcia umowy dłuższej zakomunikuje o braku takiej możliwości.

Skrócona karta Czas pracy

W skróconej karcie Czas pracy w polach Noc od godziny i Noc do godziny można ustalić, które godziny u danego pracodawcy użytkownika są godzinami nocnymi. Informacja ta jest drukowana na umowie o pracę pracownika.