Raport uzupełnionej ewidencji czasu pracy
Dla umowy etatowej pracownika przygotowywany jest harmonogram czasu pracy, czyli grafik (plan) który zawiera informację, ile godzin i w jakiej porze w przyszłości pracownik ma świadczyć pracę. Natomiast indywidualna karta ewidencji czasu pracy jest prowadzona w celu wpisania, ile czasu faktycznie dana osoba wykonywała pracę. Z karty czasu pracy wynika zatem ile godzin w poszczególnych dniach pracownik przepracował w ramach normalnego czasu pracy, ile w nadgodzinach, ile w godzinach nocnych, w których dniach wystąpiła nieobecność pracownika i jakiego typu itd. Po porównaniu zaplanowanego harmonogramu i zaewidencjonowanych faktycznie godzin pracy ustala się wynagrodzenie pracownika oraz pozostałe, związane z pracą świadczenia.
System po utworzeniu harmonogramu oraz po zaewidencjonowaniu faktycznie przepracowanych godzin pracy w RCP- głównym, Nieobecnościach (Np. z poziomu Karty pracy) umożliwia wygenerowanie do pliku Excel raportu, który zawiera ewidencję czasu pracy pracowników. Raport ten może zarówno przedstawiać samą ewidencję czasu pracy, jak i porównanie harmonogramu z ewidencją czasu pracy, a także z godzinami nominalnymi wynikającymi z kalendarza ściennego. To w jaki sposób zostaną dane pokazane w pliku Excel zależy od indywidualnych ustawień w szablonach wydruku, gdyż na podstawie szablonów i ich ustawień generowane są później raporty.
Stworzenie szablonu wydruku Ewidencji czasu pracy
Użytkownik może stworzyć dowolną ilość szablonów wydruku ewidencji czasu pracy i dla każdego z tych szablonów wprowadzić inne ustawienia (ustawienia szablonów omówione zostały w kolejnym kroku). W celu stworzenia Szablonu wydruku ewidencji czasu pracy należy przejść do okna Szablony wydruku KiP wybierając Działy > Kadry i płace > Ustawienia > Administracja > Szablony wydruku KiP.
Szablony wydruku ewidencji czasu pracy tworzy się z Typem o nazwie Ewid. czasu pracy. W oknie Szablony wydruku KiP znajduje się domyślnie utworzony szablon wydruku ewidencji czasu pracy o kodzie EWID_CZ_PRACY o Typie: Ewid. Czasu pracy z domyślnymi ustawieniami, z którego można korzystać i na podstawie którego można generować raport dotyczący ewidencji czasu pracy do pliku Excel.
Aby nowego szablonu nie tworzyć od nowa można utworzyć go bazując na tym, który już istnieje, należy w tej sytuacji zaznaczyć kursorem odpowiedni Kod szablonu, który już istnieje i z pozycji wstążki wybrać Akcje Ogólne Twórz nowy. W oknie Twórz nowy szablon wydruku listy w polu Kod wzorca bazowego podstawi się ten kod, który zaznaczyliśmy kursorem, w polu Kod nowego wzorca należy nadać nowy unikatowy Kod, a w polu Nazwa nowego wzorca jego nazwę i wybrać OK.
System poinformuje o utworzeniu szablonu wydruku w stosownym komunikacie.
Nowo utworzony w ten sposób szablon wydruku ewidencji czasu pracy do czasu zmiany jego ustawień i wierszy ma dokładnie te same ustawienia i wiersze co szablon bazowy.
Zmiana ustawień i tworzenie wierszy danego szablonu została opisana w kolejnym kroku.
Aby natomiast utworzyć zupełnie nowy szablon wydruku ewidencji czasu pracy bez zdefiniowanych ustawień i wierszy należy w oknie Szablony wydruku KiP z pozycji i wybrać Narzędzia główne > Nowe > Nowe. Kursor ustawi się w pustym wierszu, który należy uzupełnić zaczynając od utworzenia unikalnego Kodu, następnie nadaniu Nazwy. W kolumnie Typ należy wybrać Ewid. czasu pracy. Jeśli szablon ma być traktowany jako domyślny w kolumnie Domyślny należy zaznaczyć pole, oraz zaznaczyć Drukuj składniki z zerową wartością, jeśli przy tworzeniu raportu mają się takie wartości drukować.
Dodawanie wierszy do szablonu i ustawienia
Aby dodać do szablonu wiersze, które później będą widoczne na wygenerowanym raporcie należy zaznaczyć kursorem dany szablon i z pozycji wstążki wybrać Nawiguj > Ogólne > Wiersze. Jeśli szablon wydruku miał już wcześniej dodane wiersze wówczas w oknie Wiersze szablonu wydruku 2 będą widoczne w oknie.
Jeśli jest utworzony zupełnie nowy szablon (nie na podstawie bazowego szablonu) to po przejściu w Wiersze nie będzie miał jeszcze wskazanych żadnych i należy dokonać wyboru, które mają być widoczne po wygenerowaniu raportu z tego szablonu.
Dodawanie wierszy i ustawienia
Raport pozwala prezentować wiersze związane z harmonogramem (godziny nominalne, harmonogramu, dni tygodnia) oraz wiersze związane z ewidencją czasu pracy pracownika na którą składają się konkretne składniki RCP lub Nieobecności, albo jako wcześniej utworzone w oknie Typy otwartych sum - sumy, które są zbiorem wielu kodów składników.
W szablonie ustawiamy wszystkie wiersze, jakie mają się pojawić w raporcie w sekcji dotyczącej pracownika i miesiąca. W celu dodania nowych wierszy należy w oknie Wiersze szablonu wydruku 2 z pozycji wstążki wybrać Nowe >Nowe lub postawić kursor w pustym wierszu i wybrać:
- Typ - w kolumnie typ do wyboru są następujące typy wierszy szablonu
Składnik - jeśli w wierszu raportu ma znaleźć się jeden ze składników znajdujący się w RCP głównym lub Nieobecnościach należy wybrać ten Typ składnika. Po wybraniu tego pola należy wskazać właśnie Podtyp, jeden z dwóch dostępnych: RCP, Nieobecności. Na raporcie po wybraniu składnika pokazuje się liczba godzin zarejestrowanych z danym numerem składnika.
Typ sumy - po wybraniu tej opcji następuje sumowanie składników danego typu. W raporcie pokazuje się suma godzin zarejestrowanych dla wszystkich składników, które wchodzą w skład kodu, który zostanie wskazany w polu Kod. Przy tym wyborze konieczne jest wskazania Podtypu: RCP lub Nieobecności.
W kolumnie Kod po rozwinięciu strzałki pojawi się rozwijana lista, w której po wybraniu Zaawansowane zostanie otwarte okno Typy otwartych sum w których zapisane są Kody otwartych sum.
W oknie Typy otwartych sum w kolumnie Ilość składników jest wskazana liczba składników, które wchodzą do danego typu otwartej sumy i suma ta może być pokazana na raporcie zbiorczo zamiast pokazywania każdego składnika z osobna.
Suma - pokazuje sumę wszystkich wierszy typu Składnik i Typ sumy, w których pole Ujmij w sumie jest zaznaczone. Jeśli dla Sumy wybrano podtyp RCP wówczas będą na raporcie sumowane wszystkie składniki z podtypem RCP, natomiast jeśli Suma zawiera podtyp Nieobecności będą na raporcie sumowane składniki z podtypem Nieobecność.
Dz. Tygodnia - na raporcie pokazuje się nazwa dni tygodnia zgodnie z kalendarzem raportowanego miesiąca, jeśli w raporcie zostanie wybrany zakres wyłącznie jednego miesiąca, wiersz ten zostanie pominięty. Aby wiersz nie został pomijany należy w kolumnie Zawsze drukuj wybrać TAK.
Nominał - na raporcie pokazywany będzie nominalny czas pracy danego miesiąca w kolumnie Zbior. Jeśli raport będzie dotyczył wyłącznie jednego miesiąca, wiersz zostanie pominięty. Jeśli wiersz ma nie być pomijany należy w kolumnie Zawsze drukuj wybrać TAK.
Harmonogram - w raporcie będą widoczne godziny do przepracowania na podstawie harmonogramu pracownika.
Podtyp - do wyboru są dwa rodzaje podtypów: RCP, Nieobecności. Są one wymagane przy wybraniu w kolumnie Typ: Składnik i Typ sumy.
Kod - w kolumnie należy wskazać kod składnika, który ma być widoczny w raporcie
Opis - jest to pole edytowalne, zatem można dobrowolnie zmieniać nazwy według uznania.
Drukuj zera - należy zaznaczyć to pole, aby na raporcie w Excelu zawsze drukowały się „0" zera. W przeciwnym wypadku komórki Excela pozostaną puste.
Zawsze drukuj - należy zaznaczyć, jeśli dany wiersz szablonu ma się zawsze pojawić w raporcie, nawet w przypadku, gdy składnik nie wystąpił w danym miesiącu.
Przykład
Ustawienia wierszy w Szablonie wydruku ewidencji czasu pracy.
Przygotowanie raportu ewidencji czasu pracy
Po utworzeniu szablonu wydruku ewidencji czasu pracy i dodaniu do niego wierszy można przygotować raport do pliku Excel. W tym celu należy przejść w Działy Kadry i płace Raporty i dokumenty RCP Ewidencja czasu pracy.
Otworzy się okno Ewidencja czasu pracy w trybie edycji. Okno składa się z dwóch skróconych kart: Opcje, Pracownik KIP.
Skrócona karta Opcje
Pole Szablon - w polu tym należy wybrać szablon ewidencji czasu pracy, na podstawie którego będzie oparty raport. Raport pozwala na wybranie wyłącznie szablonów typu Ewid_czasu_pracy.
Okres - w polu okres należy wprowadzić zakres dat za jaki ma być przygotowany raport. W polu tym można korzystać z ułatwień programu NAV, gdyż wszystkie skróty systemu NAV są obsługiwane np.
O - bieżący miesiąc (okres)
O-1 - poprzedni miesiąc (okres)
O-13 - trzynaście miesięcy temu
O3 - trzeci miesiąc bieżącego roku finansowego
R - rok
R-2 dwa lata temu
O2..O4 - okres od drugiego do czwartego miesiąca (okresu) bieżącego roku finansowego
R-1..O - okres od początku poprzedniego roku do końca bieżącego miesiąca (okres)
Wszystkie w ten sposób wyznaczone miesiące i lata odnoszą się do daty systemowej, która po włączeniu programu jest tożsama z dzisiejszą datą, którą w razie potrzeby można zmienić klikając na pasku stanu widoku głównego. Obliczenia dat wykonywane są w oparciu o zdefiniowany w systemie rok finansowy. W niektórych organizacjach rok finansowy nie jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Jeśli podany okres nie pokrywa się z początkiem i końcem miesiąc kalendarzowego zostanie odpowiednio wydłużony automatycznie, aby zawierał cały miesiąc.
Nazwa okresu - pole to uzupełnia się automatycznie po wybraniu okresu i pozwala szybko skontrolować czy program dobrze zinterpretował podany w polu Okres zakres dat.
Zaznaczenie pola Szczegółowe dane włącza drukowanie szczegółowych danych każdego miesiąca (w rozbiciu na dni).
Jeśli opcja ta zostanie wyłączona, kolumny dotyczące poszczególnych dni miesiąca są zwężone a na raporcie występują tylko sumy.
Zaznaczenie pola Suma dla pracownika włącza drukowanie podsumowania dla każdego pracownika
Zaznaczenie pola Suma dla raportu włącza drukowanie podsumowania wszystkich pracowników.
Separator planu ii realizacji - zaznaczenie pola powoduje, że wiersze typu dzień tygodnia, nominał i harmonogram będą oddzielone linią od wierszy typu Składnik, Typ sumy, Suma
Pogrubienie - zaznaczenie pola powoduje, że wszystkie wiersze typu suma drukowane są pismem pogrubionym. Możliwe jest pogrubienie Sumy końcowej (zdefiniowanej bez podtypu) lub Podsumy i sumy (z zdefiniowanym podtypem RCP lub nieobecności).
W polu Poszerz kolumny o - można wpisać o ile cyfr poszerzyć kolumny w raporcie w porównaniu z automatyczną szerokością sugerowaną. Opcja ta może być przydatna w sytuacjach, gdy pewne wartości w komórkach nie mieszczą się w wyświetlanych komórkach. Wówczas można zmienić rozmiar komórek, aby wartości były widoczne w całości.
W skróconej karcie Pracownik KIP należy ustawić filtry według których ma być wygenerowany raport.
Raport może być generowany dla dowolnej liczby pracowników i dla dowolnego okresu, jednak jeżeli pracowników jest więcej niż dwóch lub okres jest dłuższy niż rok, użytkownik zostanie poproszony o potwierdzenie jego zamiarów.
Po ustawieniu wszystkich opcji i filtrów wybrać przycisk OK.
System wyświetli raport ewidencji czasu pracy dla wskazanych pracowników w wskazanym okresie.
Jeżeli raport wykonywany jest dla jednego miesiąca w jego nagłówku pojawi się nazwa miesiąca i nominał godzin do przepracowania w tym miesiącu, a kolumna Okres jest wtedy ukryta. W przypadku miesiąca, który ma mniej niż 31 dni, ostatnie kolumny zostają zawężone.
Dane są prezentowane w taki sposób jak zostały zaewidencjonowane w systemie, tzn., jeśli poszczególne godziny pracy w RCP, Nieobecności zostały przypisane do konkretnego dnia dane znajdą się w kolumnach 1-31, które oznaczają dzień danego miesiąca, natomiast jeśli zapisy do RCP zostały wprowadzone zbiorczo wówczas dane na raporcie będą prezentowane również zbiorczo w kolumnie Zbior. Wszystkie godziny z danego wiersza, te wprowadzone dzień po dniu i te z kolumny Zbior. są sumowane i pokazane w raporcie w kolumnie Razem. W podsumowaniu dla pracownika i dla raportu wypełnia się wyłącznie kolumna Razem.
W sytuacji, gdy w wierszu raportu wystąpią zarówno godziny przypisane na konkretny dzień jak i godziny podane zbiorczo w kolumnie Zbior., godziny zbiorcze zostaną wyróżnione kursywą.
Jeżeli w całym miesiącu w systemie nie ma ani jednego wpisu dotyczącego godzin roboczych, raport zaprezentuje godziny zgodnie z harmonogramem, pomniejszone o zaewidencjonowane nieobecności.
W sytuacji, gdy u pracownika pojawi się składnik, który nie był ujęty przy tworzeniu szablonu ewidencji czasu pracy, w raporcie zostanie on automatycznie dodany na samym końcu. Liczba godzin w takim przypadku nie zostanie ujęta w żadnej sumie, natomiast dodatkowy wiersz zostanie oznaczony gwiazdką.