Konfigurowanie VAT-u nie do odliczenia
Niepodlegający odliczeniu podatek od wartości dodanej (VAT) to podatek VAT płacony przez nabywcę, który podlega odliczeniu od jego własnych zobowiązań z tytułu podatku VAT. Firmy zazwyczaj mogą odzyskać podatek VAT od zakupu towarów i usług, które są związane z ich działalnością gospodarczą. Jednak w niektórych sytuacjach firma jest zobowiązana zapłacić VAT, którego nie można odliczyć. Sytuacje te są zazwyczaj związane z lokalnymi przepisami i mogą się różnić w zależności od kraju/regionu. Podobny jest natomiast model stosowania podatku VAT niepodlegającego odliczeniu lub częściowego odliczenia. Proporcjonalnego podatku VAT można używać do obliczania podatku VAT, gdy istnieje podatek VAT podlegający odliczeniu i niepodlegający odliczeniu.
Mówiąc ogólnie, w przypadku niektórych zakupów nie można odliczyć podatku VAT z powodu następujących czynników:
- Typ kupowanych towarów lub usług – VAT nie podlega w całości lub częściowo odliczeniu na podstawie przepisów prawa dotyczących towarów, takich jak samochody, telefony komórkowe i żywność kupowana w restauracjach.
- Częściowo podlegający odliczeniu proporcjonalny podatek VAT – podatek VAT jest naliczany proporcjonalnie zgodnie ze stosunkiem pomiędzy operacjami sprzedaży, za które należny jest podatek VAT a wszystkimi wykonanymi operacjami. Podatek VAT, który przekracza ten wskaźnik, nie może zostać odliczony.
Ponieważ ustalenie, gdzie i w jaki sposób dany zapas jest używany, może być trudne, należy skontaktować się z lokalnymi organami podatkowymi w danym kraju/regionie, aby ustalić, czy określony procent podatku VAT podlega odliczeniu na podstawie danych historycznych.
Ważne
Ta globalna funkcja jest dostępna we wszystkich krajach, w których obowiązuje podatek VAT z wyjątkiem Belgii, Włoch i Norwegii. Te lokalizacje mają już istniejącą funkcję lokalną i zostaną zaktualizowane w przyszłości. Nie należy uruchamiać tej funkcji w tych krajach, ponieważ procedura uaktualniania nie istnieje.
Korzystanie z VAT-u niepodlegającego odliczeniu
Wybierz ikonę
, wprowadź Ustawienia VAT, a następnie wybierz powiązane łącze.
Zaznacz pole wyboru Włącz VAT niepodl. odliczeniu.
Ważne
Po włączeniu podatku VAT niepodlegającego odliczeniom nie można go wyłączyć, ponieważ funkcja ta może obejmować zmiany w danych i może zainicjować uaktualnienie niektórych tabel bazy danych. Firma Microsoft zdecydowanie zaleca, aby najpierw włączyć i przetestować tę funkcję w środowisku piaskownicy przed włączeniem jej w środowisku produkcyjnym.
Skonfiguruj sposób, w jaki system będzie traktował wartości podatku VAT niepodlegające odliczeniu.
- W polu Użyj dla kosztu zapasu określ, czy podatek VAT niepodlegający odliczeniu musi być dodawany do kosztu zapasu podczas zakupu zapasów. W przeciwnym razie niepodlegający odliczeniu podatek VAT nie będzie miał wpływu na koszt zapasu, a pełna kwota zostanie zarejestrowana tylko na poziomie księgi głównej.
- Zaznacz pole wyboru Użyj dla kosztu środka trwałego, aby dodać niepodlegający odliczeniu podatek VAT do kosztu środka trwałego podczas zakupu nowych środków trwałych. W przeciwnym razie niepodlegający odliczeniu podatek VAT nie będzie miał wpływu na koszt środka trwałego, a pełna kwota zostanie zarejestrowana tylko na poziomie księgi głównej.
- Zaznacz pole wyboru Użyj dla kosztu zlecenia, aby określić, że niepodlegający odliczeniu podatek VAT musi być dodawany do kosztu zlecenia przy zakupie zapasów dla zlecenia. W przeciwnym razie niepodlegający odliczeniu podatek VAT nie będzie miał wpływu na koszt zlecenia, a pełna kwota zostanie zarejestrowana tylko na poziomie księgi głównej.
- Zaznacz pole wyboru Pokaż VAT niepodl. odliczeniu w wierszach, aby określić, że podatek VAT niepodlegający odliczeniu musi być wyświetlany na stronach wierszy dokumentu w celu łatwiejszego manipulowania kwotami podatku VAT.
Użycie procentu VAT niepodlegającego odliczeniu
Wybierz ikonę
, wprowadź Ustawienia księgowe VAT, a następnie wybierz powiązane łącze.
Na stronie Ustawienia księgowe VAT wypełnij pola zgodnie z opisem w poniższej tabeli.
Pole Opis Zezwalaj na VAT niepodl. odliczeniu Należy określić, czy podatek VAT niepodlegający odliczeniu jest uwzględniany przy tej konkretnej kombinacji gospodarczej grupy księgowej VAT i towarowej grupy księgowej VAT. % VAT niepodl. odliczeniu Należy określić wartość procentową kwoty transakcji, do której nie jest naliczany podatek VAT Konto naliczonego VAT niepodl. odliczeniu Należy określić konto skojarzone z kwotą podatku VAT, która nie jest odliczana ze względu na typ kupowanych towarów lub usług. Uwaga
Aby mieć zapisy księgi głównej (K/G), które używają dedykowanego konta zamiast konta sprzedaży/zakupu, można pozostawić puste pole Konto naliczonego VAT niepodl. odliczeniu lub ustawić pole Konto K/G.
Wybierz przycisk OK.
Uwaga
Nie możesz korzystać z niezrealizowanego podatku VAT razem z podatkiem VAT niepodlegającym odliczeniu.
Nie należy używać tej samej wartości Identyfikator VAT zarówno dla zwykłego podatku VAT, którego pole % VAT niepodl. odliczeniu jest ustawione na 0 (zero) jak i dla zwykłego podatku VAT, którego pole % VAT niepodl. odliczeniu jest ustawione na wartość różną od zera. W przeciwnym razie całkowita kwota podatku VAT niepodlegająca odliczeniu zostanie nieprawidłowo obliczona.
Zobacz też
Finanse - przegląd
Szczegóły projektu: VAT niepodlegający odliczeniu
Korzystanie z VAT-u niepodlegającego odliczeniu
Konfigurowanie podatku od wartości dodanej
Praca z Business Central