Table of Contents

Szczegóły projektu: Księgowanie zleceń kompletacji

Księgowanie zleceń kompletacji opiera się na tych samych zasadach, co księgowanie podobnych działań w ramach zamówień sprzedaży i zużycia/wyprodukowanej ilości produkcji. Zasady te są jednak połączone w taki sposób, że zlecenia kompletacji mają swój własny interfejs użytkownika, jak w przypadku zamówień sprzedaży, podczas gdy rzeczywiste księgowanie odbywa się w tle, jako bezpośrednie księgowanie zapasu i dziennika zasobu, jak w przypadku zużycia produkcji, wyprodukowanej ilości i zdolności produkcyjnych.

Podobnie jak w przypadku księgowania zlecenia produkcyjnego, gdy księgowane jest zlecenie kompletacji, zużyte komponenty i zasoby są konwertowane i produkowane jako zapas kompletowany. Dodatkowe informacje zamieszczono w artykule Szczegóły projektu: Księgowanie zlecenia produkcyjnego. Przepływ kosztów w przypadku zleceń kompletacji jest jednak mniej skomplikowany, szczególnie że księgowanie kosztów kompletacji ma miejsce tylko raz, w związku z czym nie generuje zapasów roboty w toku.

Podczas księgowania zleceń kompletacji pojawiają się poniżej wymienione księgowania dziennika:

  • Dziennik zapasów księguje z nagłówka zlecenia kompletacji dodatnie zapisy księgi zapasów, reprezentujące produkcję zapasu kompletowanego.
  • Dziennik zapasów księguje z wierszy zlecenia kompletacji ujemne zapisy księgi zapasów, reprezentujące zużycie komponentów kompletacji.
  • Dziennik zasobu księguje zużycie zasobów kompletacji (jednostek czasu) z wierszy zleceń kompletacji.
  • Dziennik zdolności produkcyjnych księguje zapisy wyceny odnoszące się do zużycia zasobu z wierszy zleceń kompletacji.

Poniższy diagram przedstawia strukturę zapasów i zapisy księgi zasobów, które są rezultatem księgowania zleceń kompletacji.

Zapisy księgi zapasu, księgi zasobów i księgi zdolności produkcyjnych, wynikające z księgowania zleceń kompletacji.

Uwaga

W celu zilustrowania, że zapisy księgi zdolności produkcyjnych są tworzone zarówno na etapie produkcji, jak i kompletacji, są uwzględniane zarówno stanowiska, jak i gniazda robocze.

Poniższy diagram przedstawia, jak dane kompletacji przepływają do zapisów księgi podczas księgowania:

Przepływ zapisu kompletacji podczas księgowania.

Kolejność księgowania

Księgowanie zlecenia kompletacji odbywa się w następującej kolejności:

  1. Wiersze zlecenia kompletacji są księgowane.
  2. Nagłówek zlecenia kompletacji jest księgowany.

Poniższa tabela przedstawia sekwencję akcji.

Akcja Opis
Zainicjuj księgowanie 1. Dokonaj wstępnej kontroli.
2. Dodaj numer księgowania i zmodyfikuj nagłówek zlecenia kompletacji.
3. Zwolnij zlecenie kompletacji.
Księguj
  1. Utwórz zaksięgowany nagłówek zlecenia kompletacji.
  2. Skopiuj wiersze komentarza.
  3. Zaksięguj wiersze zlecenia kompletacji (zużycie):

    1. Utwórz stronę stanu, aby obliczyć zużycie kompletacji.
    2. Pozyskaj pozostałą ilość, na której będzie opierać się wiersz dziennika zapasów.
    3. Resetuj zużyte i pozostałe ilości.
    4. Dla wierszy zleceń kompletacji typu zapas:

      1. Wypełnij pola w wierszu dziennika zapasów.
      2. Przesuń rezerwacje do wiersza dziennika zapasów.
      3. Zaksięguj wiersz dziennika zapasów, aby utworzyć zapis w księdze zapasów.
      4. Utwórz wiersze dziennika magazynowego i zaksięguj je.
    5. Dla wierszy zleceń kompletacji typu zasób:

      1. Wypełnij pola w wierszu dziennika zapasów.
      2. Zaksięguj wiersz dziennika zapasów. Utworzy się zapis księgi zdolności produkcyjnych.
      3. Utwórz i zaksięguj wiersz dziennika zasobu.
    6. Przesuń wartości pola ze zlecenia kompletacji do nowo utworzonego wiersza zaksięgowanego zlecenia kompletacji.
  4. Zaksięguj nagłówek zlecenia kompletacji (produkcja).

    1. Wypełnij pola w wierszu dziennika zapasów.
    2. Przesuń rezerwacje do wiersza dziennika zapasów.
    3. Zaksięguj wiersz dziennika zapasów, aby utworzyć zapis w księdze zapasów.
    4. Utwórz wiersze dzienniika magazynowego i zaksięguj je.
    5. Resetuj ilości kompletacji oraz pozostałe ilości.
Ważne

W przeciwieństwie do produkcji wyjściowej, która jest księgowana według kosztu przewidywanego, produkty kompletacji są księgowane według kosztu rzeczywistego.

Korekta kosztu

Po zaksięgowaniu zlecenia kompletacji, a więc gdy komponenty (materiał) i zasoby są skompletowane w nowym zapasie, powinno być możliwe ustalenie kosztu rzeczywistego tego zapasu kompletowanego oraz kosztu rzeczywistego zapasów magazynowych użytych komponentów. Jest to osiągane poprzez przeniesienie kosztów z zaksięgowanych zapisów źródła (komponenty i zasoby) do zaksięgowanych zapisów miejsca przeznaczenia (zapas kompletowany). Przeniesienie kosztów odbywa się poprzez obliczanie i generowanie nowych zapisów, zwanych zapisami korekty, które stają się powiązane z zapisami miejsca przeznaczenia.

Koszty kompletacji, które mają być przeniesione, są wykrywane za pomocą mechanizmu wykrywania poziomu zamówienia. Informacje na temat innych mechanizmów wykrywania korekt zamieszczono w artykule Szczegóły projektu: Korekta kosztu.

Wykrywanie korekty

Funkcja wykrywania poziomu zamówienia jest wykorzystywana w scenariuszach konwersji, produkcji i Kompletacji. Funkcja ta działa następująco:

  • Korekta kosztów jest wykrywana poprzez oznaczenie zamówienia za każdym razem, gdy materiał/zasób jest zaksięgowany jako zużyty.
  • Koszt jest przenoszony poprzez zastosowanie kosztów materiałów/zasobów do zapisów wyjściowych powiązanych z tym samym zamówieniem.

Poniższa grafika przedstawia strukturę korekty zapisu oraz to, w jaki sposób korygowane są koszty kompletacji.

Przepływ zapisu kompletacji podczas korekty kosztu.

Wykonywanie korekty

Rozkładanie wykrytych korekt z kosztów materiałów i zasobów na wyjściowe zapisy kompletacji odbywa się za pomocą zadania wsadowego Koryguj koszt - zapisy zapasów. Zawiera ono funkcję wykonującą korekty między poziomami, która składa się z dwóch poniżej wymienionych elementów:

  • Utworzenia korekty zlecenia kompletacji – które przenoszą koszty ze zużycia materiałów i zasobów na zapis wyjściowy kompletacji. Są za to odpowiedzialne wiersze 5 i 6 poniższego algorytmu.
  • Utworzenia korekt pojedynczego poziomu – które przesuwają koszty na indywidualne zapasy, wykorzystując metodę wyceny. Są za to odpowiedzialne wiersze 9 i 10 poniższego algorytmu.

Podsumowanie algorytmu korekty kosztu dla księgowania kompletacji.

Uwaga

Element Wykonaj korekty RWT w wierszach 7 i 8 jest odpowiedzialny za przesuwanie materiału produkcyjnego i zużycia zdolności produkcyjnych do produkcji niezakończonych zleceń produkcyjnych. Nie jest to wykorzystywane przy korygowaniu kosztów zlecenia kompletacji, ponieważ RWT nie dotyczy kompletacji.

Informacje na temat tego, jak są księgowane koszty kompletacji i produkcji zamieszczono w artykule Szczegóły projektu: Księgowanie zapasów.

Koszty kompletacji są zawsze rzeczywiste

Pojęcie roboty w toku (RWT) nie ma zastosowania w księgowaniu zleceń kompletacji. Koszty kompletacji są zawsze księgowane jako koszty rzeczywiste, nigdy jako koszty przewidywane. Dodatkowe informacje zamieszczono w artykule Szczegóły projektu: Księgowanie kosztu przewidywanego.

Jest to możliwe dzięki przedstawionej poniżej strukturze danych.

  • W polu Typ w wierszach dziennika zapasów, w tabelach Zapis księgi zdolności prod. i Zapis wyceny, Zasób jest wykorzystywany do identyfikacji zapisów kompletacji zasobów.
  • W polu Typ zapisu księgi zapasów w wierszach dziennika zapasów, w tabelach Zapis księgi zdolności prod. i Zapis wyceny, Produkty kompletacji i Zużycie kompletacji są wykorzystywane do identyfikacji zapisów produkcji zapasów kompletowanych oraz odpowiednio zużytych komponentów kompletacji.

Dodatkowo, pola grupy księgowej na nagłówku zlecenia kompletacji oraz wiersze zlecenia kompletacji są domyślnie wypełnione w przedstawiony poniżej sposób.

Jednostka Typ Grupa księgowa Gł. tow. grupa księgowa
Nagłówek zlecenia kompletacji Zapas Grupa księgowa zapasów Gł. tow. grupa księgowa
Wiersz zlecenia kompletacji Zapas Grupa księgowa zapasów Gł. tow. grupa księgowa
Wiersz zlecenia kompletacji Zasób Gł. tow. grupa księgowa

W związku z tym, w księdze głównej księgowane są tylko koszty rzeczywiste, a konta tymczasowe nie są wypełniane księgowaniem zleceń kompletacji. Dodatkowe informacje zamieszczono w artykule Szczegóły projektu: Konta w księdze głównej

Kompletacja na zamówienie

Zapis księgi zapasów, który jest rezultatem księgowania sprzedaży kompletacji na zamówienie, jest na stałe zastosowany do powiązanego zapisu księgi zapasu dla produktów kompletacji. W związku z tym, koszt sprzedaży kompletacji na zamówienie wynika ze zlecenia kompletacji, z którym było ono połączone.

Zapisy księgi zapasów typu sprzedaż, które wynikają z księgowania ilości kompletacji na zamówienie, posiadają oznaczenie Tak w polu Kompletacja na zamówienie.

Księgowanie wiersza zamówienia sprzedaży, w którym jedna część jest ilością zapasów, a druga ilością skompletowaną na zamówienie, prowadzi do oddzielnych zapisów księgi zapasów, jeden dla ilości zapasów, a drugi dla ilości skompletowanej na zamówienie.

Zobacz też

Szczegóły projektu: Wycena zapasów
Szczegóły projektu: Księgowanie zlecenia produkcyjnego
Szczegóły projektu: Metody wyceny
Zarządzanie kosztami zapasów
Finanse
Praca z Business Central