Szczegóły projektu: Wycena zapasów
Wycena zapasów jest określeniem kosztu przypisanego do zapasu magazynowego, co obrazuje poniższe równanie.
Zakończenie zapasów = rozpoczęcie zapasów + zakupy netto – koszt własny sprzedaży
Do obliczenia wyceny zapasów korzysta się z pola Kwota kosztu (rzeczywista) zapisów wyceny dla zapasu. Zapisy są klasyfikowane według typu zapisu, odpowiadającego większości komponentów, kosztowi bezpośredniemu, kosztowi pośredniemu, odchyleniu, przeszacowaniu oraz zaokrągleniu. Dodatkowe informacje zamieszczono w artykule Szczegóły projektu: Komponenty kosztu.
Zapisy są rozliczane we wzajemnej relacji przez stałe rozliczenie lub zgodnie z ogólnym przepływem kosztów, określonym przez metodę wyceny. Jeden zapis zmniejszenia zapasów może być rozliczony w relacji z więcej niż jednym zapisem zwiększenia, o różnych datach księgowania i możliwie różnych kosztach nabycia. Dodatkowe informacje zamieszczono w artykule Szczegóły projektu: Rozliczenie zapasu. Dlatego obliczenie wartości zapasów dla danej daty jest oparte na sumowaniu dodatnich i ujemnych zapisów wyceny.
Raport wyceny zapasów
Aby obliczyć wartość zapasów w raporcie Wycena zapasów, raport zaczyna od obliczenia wartości zapasu magazynowego o danej dacie początkowej. Następnie dodaje wartość zwiększeń stanu zapasów i odejmuje wartość zmniejszeń stanu zapasów do danej daty końcowej. Końcowy wynik jest wartością zapasów w dniu końcowym. Raport oblicza te wartości przez zsumowanie wartości w polu Kwota kosztu (rzeczywista) w zapisach wyceny przy użyciu dat księgowania jako filtrów.
Wydrukowany raport zawiera wyłącznie kwoty rzeczywiste, tzn. koszt zapisów zaksięgowanych jako zafakturowane. Raport wydrukuje też koszt przewidywany zapisów zaksięgowanych jako przyjęte lub wydane, jeśli zostanie wybrane pole Uwzględnij koszt przewid. na skróconej karcie Opcje.
Ważne
Wartości w raporcie Wycena zapasów są uzgodnione z Kontem zapasów w księdze głównej, co oznacza, że dane zapisy wyceny zostały zaksięgowane do księgi głównej.
Ważne
Ilości w kolumnie Wartość raportu opierają się na dacie księgowania transakcji dla zapasu.
Wycena zapasów - raport RWT
Firma produkcyjna potrzebuje określić wartość trzech typów zapasów:
- Zapasy surowców
- Zapasy - RWT
- Zapasy wyrobów gotowych
Wartość zapasów RWT jest określana za pomocą następującego równania:
- Zakończenie zapasów RWT = rozpoczęcie zapasów RWT + koszty produkcji – koszt produkcji towarów
W przypadku zapasów zakupionych, zapisy wyceny zapewniają podstawę wyceny zapasów. Obliczenia są wykonywane przy użyciu wartości w polu Kwota kosztu (rzeczywista) zapisów wyceny zapasów i wydajności powiązanych ze zleceniem produkcyjnym.
Celem wyceny zapasów RWT jest określenie wartości zapasów, których produkcja nie jest jeszcze ukończona. Dlatego wartość zapasów RWT jest oparta na zapasach wyceny powiązanych z zapisami księgi zużycia i zdolności produkcyjnych. Zapisy księgi zużycia muszą być całkowicie zaksięgowane w dniu oceny. Dlatego raport Wycena zapasów RWT pokazuje koszt reprezentujący wartość zapasów RWT w dwóch kategoriach: zużycie i zdolności produkcyjne.
Zobacz też
Szczegóły projektu: Uzgodnienie przy pomocy księgi głównej
Szczegóły projektu: Przeszacowanie
Szczegóły projektu: Księgowanie zlecenia produkcyjnego
Zarządzanie kosztami zapasów
Finanse
Praca z Business Central