Table of Contents

O typach zapasów

W polu Typ na stronie Kartoteka zapasu można określić przeznaczenie zapasu oraz metodę zarządzania nim w systemie. W poniższej tabeli zawarto trzy typy dostępnych zapasów.

Opcja Typowe zastosowanie
Zapasy Dobra materialne takie jak rowery, telefony i biurka, które będą wykorzystywane we wszystkich procesach obsługi zapasów. Mogą to być także dobra niematerialne, na przykład licencje na oprogramowanie lub subskrypcje posiadające numery identyfikacyjne, takie jak numery seryjne. Wartości i dostępność zapasów można w pełni śledzić w magazynie.
Zapasy niemagazynowe Zapasy niemagazynowe to zazwyczaj dobra materialne, takie jak śruby czy długopisy, które zużywa firma, ale nie są w pełni śledzone w magazynie. Zapasy niemagazynowe to przedmioty o niskiej wartości, używane wewnątrz firmy.
Usługa Jednostka czasu pracy, na przykład godzina konsultacji, podlegająca obsłudze tylko w ograniczonym zakresie.
Uwaga

Dla zapasów typu Usługa i Niemagazynowy nie stosuje się śledzenia ilości i wartości. Z tego powodu, obsługiwane są tylko wybrane funkcje oraz typy transakcji.

Wszystkie trzy typy zapasów są wykorzystywane w obsłudze następujących funkcji.

Typ zapasu Sprzedaż Zakupy Zużycie w ramach zlecenia Zużycie w ramach usługi Zużycie kompletacji Zużycie produkcji Produkty kompletacji Produkty produkcji Przesunięcie lokalizacji Inwentaryzacja Przeszacowanie zapasów Wycena zapasów Śledzenie zapasu Rezerwacja Magazyn Planowanie Planowanie zleceń
Zapasy Tak Tak Tak Tak Tak Tak Tak Tak Tak Tak Tak Tak Tak Tak Tak Tak
Pozamagazynowe Tak Tak Tak Tak Tak Tak Nie Nie Nie Nie Nie Nie Nie Nie Nie Nie Tak
Usługa Tak Tak Tak Nie Nie Nie Nie Nie Nie Nie Nie Nie Nie Nie Nie Nie Tak

Metody wyceny dla typów zapasów

Podczas księgowania transakcji dotyczących zapasów, ilość i zmiany wartości zapasów są rejestrowane odpowiednio w zapisach księgi zapasów i zapisów wyceny.

W przypadku zapasów magazynowych, koszt jest rejestrowany w polu Kwota kosztu (rzeczywista) na stronie Zapisy wyceny, a po uzgodnieniu z księgą główną koszty zostaną przedstawione w polu Koszt zaksięgowany w K/G. Dodatkowe informacje zamieszczono w artykule Szczegóły projektu: Wycena zapasów.

W przypadku zapasów pozamagazynowych i przedmiotów serwisu koszt jest rejestrowany w polu Kwota kosztu (pozamag.) na stronie Zapisy wyceny. W przypadku zapasów pozamagazynowych i przedmiotów serwisu koszt jest określony w dokumentach i dziennikach sprzedaży, kompletacji i produkcji. Domyślny koszt można określić w polu Koszt jednostkowy na stronie Kartoteka zapasu i stronie Jednostka składowania zapasu. Koszty tego typów zapasów są uzgadniane w księdze głównej.

Katalog i przedmioty serwisu

Jako katalogowe można zdefiniować zapasy oferowane nabywcom, które nie podlegają zarządzaniu w systemie do momentu rozpoczęcia ich sprzedaży. Zapasów katalogowych nie należy mylić ze zwykłymi zapasami typu Pozamagazynowe. Dodatkowe informacje zamieszczono w artykule Praca z zapasami katalogowymi.

Zapasy nabywcy, których dotyczą świadczone usługi, takie jak na przykład drukarka, nazywa się przedmiotami serwisu. Przedmioty serwisu nie są w żaden sposób powiązane ze zwykłymi zapasami oraz zapasami katalogowymi. Komponentami przedmiotów serwisu mogą być jednak zwykłe zapasy. Dodatkowe informacje zamieszczono w artykule Konfigurowanie przedmiotów serwisu i komponentów przedmiotów serwisu.

Zobacz też

Rejestrowanie nowych zapasów
Konfigurowanie zapasów
Zarządzanie kosztami zapasów
Zarządzanie zapasami
Praca z Business Central

Bezpłatne ścieżki szkoleniowe dotyczące Business Central